Kalp yetmezliği hastalığının şiddeti ile tırnak yatağın kapiller dolaşımının videokapilleroskopik bulguları arasındaki ilişkinin değerlendirimi
Assessment of the relationship between violence of heart failure disease and videocapillaryoscopic findings of nailfold capillery circulation
- Tez No: 490015
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT SUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kalp yetmezliği, tüm dünyada görülme sıklığı giderek artan, yüksek mortalite ve morbidite oranlarına sahiptir. Kalp yetmezliği, hastaları, ailelerini ve toplumu etkileyen bir hastalıktır. Videokapilleroskopi, basit, hasta tarafından kolayca tolore edilebilen, tekrar edilebilen noninvaziv inceleme yöntemidir. Bu çalışmada, videokapilleroskopi (Nailfold videocapillaroscopy, NVC) ile kapiller dolaşımı değerlendirerek sistemik endotel hasarı varlığı ile kalp yetmezliği şiddeti arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'ne ayakta başvuran ve ekokardiyografi (eko) ile kalp yetmezliği tanısı konulan ardışık 110 hasta ile çalışılmıştır. Eko ile hastalar seçilirken kalp yetmezliği esc 2016 kılavuzuna göre seçilmiştir. Hastalara tırnak yatağının videokapilleroskopik incelemesi yapılmıştır. Çalışmada hastaların videokapilleroskopik incelemeleri kapiller dansitede azalma, dilate kapiller varlığı, dev kapiller varlığı, mikrohemoraji varlığı, dallanma varlığı, disorganizasyon varlığı, tortiyozite varlığı, avasküler alan varlığı, extravazasyon varlığı ve neogenezis varlığına göre değerlendirilmiştir. Çalışmada 110 hasta için NVC'de kapiller dansitede azalma, dilate kapiller varlığı, mikrohemoraji varlığı, dallanma varlığı, disorganizasyon varlığı, tortiyozite varlığı ve avasküler alan varlığı arasında anlamlı bir ilişki izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Heart failure has high mortality and morbidity rates, which are increasingly common all over the world. Heart failure is a disease that affects patients, their families and society. Videocapilloscopy(Nailfold videocapillaroscopy, NVC) is a simple, repeatable noninvasive examination method that can be easily tolerated by the patient. In this study aimed that determine the relationship between systemic endothelial damage and heart failure disease severity by assessing capillary circulation with videocapillaroscopy. In this study worked with 110 consecutive patients who admitted to Gaziantep University Medical Faculty Şahinbey Research and Practice Hospital Cardiology Department and heart failure diagnosed with echocardiography (eco). Patients with echocardiography were selected according to cardiac failure esc 2016 guidelines. A videocapillaroscopic examination was performed. Videocapillaryoscopic examinations were performed on the basis of presence of density, presence of dilate capillaries, presence of giant capillaries, presence of microhemorrhage, presence of branching, presence of disorganization, presence of tortuosity, presence of avascular space, presence of extravasation and neogenesis. In our study were not significantly correlated with the decrease in capillary densities at NVC, presence of dilated capillary, microhemorrhage, branching, disorganization, tortuosity and avascular areas.