Assembly line balancing problem with resource and sequence dependent setup times
Kaynak ve sıra bağımlı hazırlık zamanlı montaj hattı dengeleme problemi
- Tez No: 490088
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EREN ÖZCEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Geleneksel montaj hattı dengeleme ile ilgili yapılan çalışmalar genellikle düz montaj hattı dengeleme problemi üzerinde yoğunlaşmıştır. Fakat son zamanlarda yapılan çalışmalar gerçek sistemlere yakın problemlere önem vermeye başlamıştır. Gerçek sistemler ise ekipman seçimi, maliyet, paralel, karışık modelli üretim ve U-tipi hat yerleşimi gibi ek karakteristiklere ihtiyaç duymaktadır. Bu karakteristiklerden biri de hazırlık zamanlarıdır ve araştırmacılar problemi gerçek uygulamalara yaklaştırmak için bu konuya odaklanmışlardır. Yürüme mesafesi, dönme ve kaldırma işlemi, geri çekilme süresi ve iki ardışık görev arasındaki ekipman değişimi gibi işlemler gerçek uygulamalarda mevcuttur ve bu işlemler görevler arasında hazırlık zamanının oluşmasına neden olur. Aynı zamanda ardışık iki görev arasındaki hazırlık işlemi için özel bir kaynak (özel makine veya eğitilmiş personel) gerekebilir. Bu sebeple bu çalışmada kaynak bağımlı hazırlık zamanlı montaj hattı dengeleme problemi incelenmiştir. Problemin çözümüne yönelik bir matematiksel model önerilmiş ve küçük boyutlu test problemleri için çalıştırılmıştır. Büyük boyutlu test problemleri için ise COMSOAL tabanlı bir sezgisel yaklaşım önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional assembly line balancing research has focused on the simple assembly line balancing problem (SALBP), but in recent years studies have paid attention to real life problems. Real-world systems need additional characteristics like equipment selection, cost function, paralleling, mixed-model production and U-shaped line layout etc. One of these additional characteristics is setup times and researchers have focused on this term in order to approximate their problem to real-world problems. Processes such as walking distance, turning and lifting processes, cooling or curing processes, withdrawal times and changing tools which are used between two consecutive tasks exist in real life and cause setup times between tasks. Also, while a setup is performing between two consecutive tasks, a special resource (a special machine or qualified staff) may be needed. Therefore, in this study assembly line balancing problem (ALBP) with resource dependent setup times is analyzed. A mathematical model is presented to solve problem and run for several small sized test problems. For large sized test problems a heuristic approach based on COMSOAL is proposed.