Sıra bağımlı teslim zamanlı öğrenme etkili basit montaj hattı dengeleme problemi
Learni̇ng effective simple assembly line balancing problem wi̇th past sequence depent delivery times
  1. Tez No: 387485
  2. Yazar: YUSUF YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KIZILKAYA AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Montaj hattı, fiziksel ürün üreten işletmelerde, parçaların montajının yapılarak ürüne dönüştürülmesi, bu sürecin ise bir bant veya taşıyıcı ile istasyonların birbirine bağlanması ile oluşan üretim hattıdır. Montaj hattı dengeleme ise, yapılması gereken görevlerin, belirli öncelik ilişkilerine ve kapasite, zaman gibi kısıtlara göre ve kayıp zamanları ve hat verimliliğini maksimum seviye çıkaracak şekilde, görevlerin iş istasyonlarına atanması problemdir. Mevcut rekabet ortamında işletmeler, mevcut kaynakları en verimli şekilde kullanmak zorundalar ve bu yüzden montaj hattı olan işletmelerde bu hattın kayıp zamanları, bekleme zamanları ve kayıp işgücü, malzeme kaynaklarını en verimli şekilde kullanmaları gerekmektedir. Bu çalışmada montaj hattı dengeleme problemi üzerine çalışılmış ve mevcut yapılan çalışmalar incelenerek literatürde olmayan bir konu olarak sıra bağımlı teslim zamanlı ve öğrenme etkili olarak geliştirilmiştir. Sıra bağımlı olması montaj hatlarında, işlerin önceliklerinin olduğu anlamına gelir ve bunun üzerine yapılan birçok çalışma mevcuttur. Bu eklentilerin yapılmasının sebebi ise, gerçek hayat problemlerine daha yakın, özellikle teslim zamanı ile hattın bekleme zamanlarını da hesaba katarak çözümler yapılmaya çalışılmıştır. Öğrenme etkileri ile sürekli tekrarlanan işlerin standart işlem sürelerinin azaldığı ve bu etkinin sürece dahil edildiği bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Assembly line, which is formed by conversion by assembling the parts to the products, this process is also a line with an interconnection of stations with a production tape or carrier, is a production line in companies in which physical products are produced.The assembly line balancing is the problem of task assignment to the workstations according to the constrains such as time, capacity and specific priority correlations and to be ensured the line productivity and waste of time to maximum level.Companies, in the current competitive environment, must use available resources in the most efficient way and thus, in the companies in which there are assembly lines; lost time and awaiting time of this line, loss of manpower, material resources are required to use the most efficient way. In this study, it has been studied on assembly line balancing problem and as a non-issue in the literature order dependent, delivery timed learning effective simple assembly line has been developed by analysing existing studies.Being order dependent in the assembly lines means that tasks have priorities and there are lots of studies have been done on this.The reason of making these extensions is to find out a solution by taking into consideration especially delivery time and awaiting time of the line, closer to the real life problems.A study has been conducted with decresing standard processing time of repetitive tasks with learning effects and this effect is involved into this period.