Gaziantep ili Xysticus (Thomisidae) cinsi örümceklerin morfolojik ve moleküler (COI ve ITS) yönden araştırılması
Investigation of morphological and molecular (COI and ITS) of Xysticus spiders (Thomisidae) in Gaziantep province
  1. Tez No: 490116
  2. Yazar: RUFANA MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİLE AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmada, Gaziantep ilinden toplanan Xysticus (Thomisidae) cinsi örümcekler morfolojik ve moleküler olarak araştırılmıştır. 2014-2016 yılları Nisan-Ekim ayları arasında yakalanan 96 örnek incelenmiştir. Örümceklerin morfolojik çalışmaları sonucunda cinse (Xysticus C. L. Koch, 1835) ait 5 tür Xysticus caperatus (Simon, 1875), X.edax (O.Pickard-Cambridge, 1872), X. marmoratus (Thorell,1875), X. pseudorectilineus (Wunderlich, 1995), X. tristrami (O.P.-Cambridge, 1872) tanımlanmıştır. Xysticus örümcekleri 2 gen bölgesi (mitokondrial COI ve nükleer ITS) kullanılarak moleküler olarak analiz edilmiştir. Tür içi ve türler arası benzerlikler oranı hesaplanmıştır. Morfolojik ve moleküler veriler uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, spiders of the genus Xysticus (Thomisidae) collected from the Gaziantep province were investigated using morphological and molecular methods. Between the months of April-October in 2014-2016, 96 samples were analyzed. On the basis of morphological study, five species Xysticus caperatus (Simon, 1875), X.edax(O.PickardCambridge,1872),X.marmoratus (Thorell,1875),X.pseudorectilineus (Wunderlich, 1995), X. tristrami (O.P.-Cambridge, 1872) belonging to one genera (Xysticus C. L. Koch, 1835) were identified. The genus Xysticus was analyzed by using 2 gene regions (mitochondrial COI and nuclear ITS). Intraspecies and interspecies similarity rate is calculated. The morphological and molecular datas were consistent with each other.