Yeldeğirmeni'ndeki tüketim mekanlarının dönüşümü: Karakolhane Caddesi örneği
Transformation of consumption spaces in Yeldegirmeni: The case of Karakolhane Street
  1. Tez No: 490159
  2. Yazar: ELİFCAN DUYGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİFAT GÖKHAN KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Türkiye, 1980'li yıllarla birlikte neo-liberal politikaları benimsemiş, 1990'ların sonunda ve 2000'lerin başında bu ekonomik model daha etkin bir şekilde uygulanmaya başlamıştır. 1980 sonrası dönemde etkin olmaya başlayan tüketim kültürü, 2000'lerin başında dünya ile entegre olmaya başlamıştır. Tüketim kültürünün etkisi altında alışveriş merkezleri, zincir mağazalar gibi çeşitli anonim ve soyut mekanlar yaygınlaşmıştır. Ancak Yeldeğirmeni semti gibi mikro örnekler incelendiğinde genel tüketim teorilerine aykırı özgün modellerin de ortaya çıktığı görülmektedir. Bu bağlamda araştırmada Yeldeğirmeni örneği üzerinden değişen tüketim pratikleri ve kent sakinleri ile ortaya çıkan mekansal katmanlaşmanın özgün sonuçları, genel zaman, mekan, yer ve tüketim teorilerine göre incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey adopted neoliberal policies in 1980s, 1990s and early 2000s, this economic model began to be implemented more effectively. Consumer culture in Turkey which was effective after 1980 has been integrated with the world in the begining of 2000s. Under the influence of consumer culture, various and abstract spaces such as shopping malls, chain stores have become widespread around the country. However, when micro examples such as Yeldeğirmeni District are studied it is seen that unique models have emerged against generel consumer theories. In this context, by using the Yeldegirmeni District as an example, this survey will be studying the changing consumption practices and the typical results of spatial stratification which occur with the conntribution of the city dwellers, according to time, space, place and consumption theories.