Walter iklim diyagramına göre Türkiye'nin biyoklimatik vejetasyon bölgelerinin belirlenmesi
Determination of bioclimatic vegetation region of Turkey according to Walter's climate diagram
  1. Tez No: 490203
  2. Yazar: CANSU GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ŞENGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Doğal alanlar ve insanlar arasındaki etkileşim bilimin temel konularından biridir. Her ikisi de bu etkileşimin olumlu ya da olumsuz izlerini taşımaktadır. İklim gerek insanları, gerek canlı topluluklarını şekillendiren doğal güçlerin başında gelir. İklim sadece fiziksel çevrenin şekillenmesinde değil; insanoğlunun yaşamı ve her türlü sosyal, ekonomik faaliyeti üzerinde önemli rol oynamaktadır. Hatta Dünya üzerinde habitatların oluşumunda, toplumların kültür gelişimlerinde iklimin etkisini görmek mümkündür. 'Walter iklim diyagramına göre Türkiye'nin biyoklimatik vejetasyon bölgelerinin belirlenmesi' adlı bu çalışma ile 1960-2013 yılları arasında Türkiye'ye ait sıcaklık ve yağış verileri incelenerek, Türkiye'nin iklimi ve vejetasyonu hakkında analiz çalışmaları yapılmıştır. Türkiye, konum itibarı ile nemli ve kuru iklimler arasında bir geçiş zonunda bulunması nedeniyle kendine özgü biyoklimatik vejetasyon bölgelerine sahiptir. Bu nedenle araştırılması gereken öneme sahip bir konudur. Tez kapsamında ilk olarak; iklim ve iklime etki eden faktörler, iklim sınıflandırmaları ve özellikle Walter'in iklim sınıflandırması, vejetasyon ve iklimin vejetasyon üzerindeki etkileri üzerinde durulmuştur. Bu bilgiler ışığında Türkiye'nin iklim ve vejetasyon bölgeleri incelenmiştir. Çalışmanın devamında Türkiye'nin doğal özellikleri, iklim ve vejetasyon özellikleri belirtilip, araştırma yöntemi açıklanmıştır. Daha sonra Türkiye'nin meteoroloji istasyonlarına ait sıcaklık ve yağış verileri incelenerek, iklim tipinin belirlenmesi amacıyla geliştirilmiş yöntemlerden biri olan ve bitki örtüsü ile iklim ilişkilerini inceleyen Walter yöntemine göre iklim grafikleri oluşturulmuştur. Son olarak elde edilen bu veriler doğrultusunda bilgisayar ortamında, iklim verilerinin istatiksel değerlendirmeleri yapılıp, görsel olarak haritalama işlemleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Interaction between natural areas and humanity is a basic topic of science. There exists positive or negative effects of this interaction. Climate is one of the most effective natural powers that gives shape to both humanity and living creatures. Taking form of physical environment is not the only effect of climate; it has a significant role in life of humanity and its every social, economic activity. It possible to see that climate contributes to cultural development of societies. Even formation of habitats on the earth is an other effect of climate. In this study, named“ Determination Of Bioclimatic Vegetation Region Of Turkey According To Walter's Climate Diagram”, between 1960-2013, temperature and precipitation data of Turkey investigated by analysis work has been done about climate and vegetation of Turkey about climate and vegetation of Turkey. Turkey is in transition zone between moist and dry climates because of its location. So Turkey has unique bioclimatic vegetation zones. Therefore it is an important issue to investigate. Within the scope of thesis, in the first instance; climate and factors affecting climate, climate assortments and especially Walter's climate assortment, vegetation and effects of climate on vegetation were focused on. Climate and vegetation zones of Turkey are determined in the light of this information. In contd of this study, the natural properties, climate and vegetation features of Turkey were specified. The research method explained. Afterwards temperature and precipitation datas of Meteorology Stations of Turkey were examined and climate graphs were created which reference to Walter Method which is developed for specifying climate type and determining relationship between vegetation and climate. In the final , statistical assesments have been done in electronic environment in accordance with this datas that have been obtained, mapping operations were made as visual.