A case study on power quality performance of electrical distribution network and recommendations for a power quality diagnosis approach
Elektrik dağıtım şebekesinin güç kalitesi performansına ilişkin örnek bir inceleme ve güç kalitesi teşhis yaklaşımı için öneriler
  1. Tez No: 490209
  2. Yazar: YUNUS YALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ÇAĞATAY BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Güç kalitesi, özellikle enerji piyasasının serbestleştirilmesi ve enerji dağıtım şirketleri arasındaki rekabet ile birlikte daha da güncel hale gelmektedir. Bu ortamda, elektrik enerjisi, sıklıkla dağıtım kalitesi ve verilen enerji kalitesi olarak belirtilen teknik kaliteye sahip mal olarak değerlendirilmektedir. Verilen enerjinin kalitesi, yani güç kalitesi, güç sistemi kararlılığı, bozulmaları ve sistem ile tüketici arasındaki karşılıklı etki ile bağlantılıdır. Güç kalitesi problemleri ve çözümleri incelenmektedir. Güç kalitesi ile ilgili ulusal ve uluslararası düzenlemeler sunulmakta ve karşılaştırılmaktadır. Gerilim çökmesi gibi en yaygın problemler gerçek veriler kullanılarak tanımlanmakta ve bu problemlere çözüm önerilmektedir. Güç kalitesi problemlerinin tespiti için mevcut yöntemler incelendi. KCTEAS dağıtım sisteminde olay yönünü ve arıza türünü belirleyen yeni bir algoritma önerilmiştir. Önerilen algoritma, INAVITAS yazılımında uygulan ve KCTEAS dağıtım sistemindeki ION 7650 analizörlerinden gelen gerçek veriler ile test edilmektedir. Olay sırasındaki gerilim ve akım dalga şeklinin analizi, önerilen algoritmanın performansının tatmin edici olduğunu teyit etmektedir. Bu yeni güç kalitesi teşhis yaklaşımı, dağıtım sistemleri için yararlı bir araç olacaktır.
Özet (Çeviri)
Power quality becomes especially up to date with energy market deregulation and competition between power distribution companies. In this environment, electrical energy is treated as a ware with the quality that is most frequently specified by its technical quality – the quality of delivery and the quality of delivered energy. The problem of the quality of delivered energy, i.e. power quality, is connected with the power system stability, disturbances and mutual influences system-consumer. Power quality problems and solutions are reviewed. National and international regulations on power quality is presented and compared. Most common problems such as voltage sag is identified using real data and solutions to these problems is suggested. Available methods for power quality diagnosis is reviewed. A new algorithm that determine event direction and fault type in KCTEAS distribution system is proposed. The proposed algorithm is implemented on INAVITAS software and tested by real data from ION 7650 analyzer in KCTEAS network. Analysis of voltage and current waveform during event confirm that the performance of proposed algorithm is satisfactory. This new power quality diagnosis approach will be helpful tool for distribution systems.