Atmosferik parametreler ile güneş enerjisi arasındaki ilişki
Relationship between atmospherical parameters and solar energy
- Tez No: 490222
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezin amacı; atmosferik parametrelerin 'ışınım, sıcaklık, nem, rüzgar, basınç' Güneş Enerjisinden Elektrik Enerjisi üretimine etkilerini incelemektir. Bu kapsamda mini bir ölçüm düzeneği hazırlanmıştır. Atmosferik parametrelerin enerji üretimi verimi üzerindeki etkilerini inceleyerek hem güneş enerjisi sistemlerinin kurulacağı yer ile ilgili tespitler yapılmış olacak hem de sistemin mevcut olduğu yerlerde sistem verimliliğini inceleme , ölçme şansı elde edilecektir. Atmosferik koşullar dışında diğer parametreler de göz ardı edilmemelidir. ' Kablo kayıpları gibi.' Tezin birinci bölümünde güneş ve güneş enerjisinden bahsedildi. Güneş enerjisi ile birlikte, güneş enerjisini etkileyen parametreler üzerine yapılan çalışmalar anlatılmıştır. Litaratür taraması yapılmıştır. Tezin ikinci bölümünde; Arel Üniversitesi Tepekent Yerleşkesi'inde bulunan GES üzerindeki çalışma tablo, grafik ve açıklamalarla aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of my thesis is ; observation of atmospherical parameters (radiation, moisture , temperature , wind , pressure) and the effects of these parameters on changing Solar Energy into Electirical Energy. By examining the effects of atmospheric parameters on energy production, we get the chance to examine and measure system efficiency both where solar energy systems are to be installed and where the system is located. Apart from atmospheric conditions, other parameters (such as cable losses) should not be ignored. In the first part of the thesis, sun and solar energy were mentioned. Along with solar energy, studies about the parameters affecting solar energy are explained. Litterature scanning was done. In the second part of the thesis, table, graphic and explanations on GES in Arel University Tepekent Campus are explained with details.