Çapraz bağlı lipaz agregatları-manyetik nanopartikül komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of cross linked enzyme aggregates-magnetic iron oxide nanoparticle complexes
- Tez No: 490243
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SALGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Candida rugosa lipazının manyetik ve manyetik olmayan CLEA formları sentezlenerek morfolojik yapıları incelenmiş ve karakterizasyonları yapılmıştır. Sentezlenen biyokatalizörlerin optimum pH ve sıcaklık değerleri belirlenerek depolama kararlılıkları ve tepkime ortamında tekrar kullanılabilirlikleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca lizin, BSA, TritonX-100 gibi katkı maddelerinin ve çapraz bağlayıcı ajan GA derişiminin biyokatalizörlerin aktivitesi üzerine etkileri de incelenmiştir. Manyetik ve manyetik olmayan CLEA için optimum pH ve sıcaklık değerleri sırasıyla 7.5 ve 45oC olarak bulunmuştur. Her iki biyokatalizörün depolama kararlılıkları 8.5 ay boyunca incelenmiş ve manyetik CLEA'nın bağıl aktivitesini daha fazla koruduğu gözlenmiştir. Ayrıca manyetik CLEA'nın tekrar kullanılabilirliğinin manyetik olmayan CLEA'ya göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. Tüm katkı maddelerinin biyokatalizör aktivitelerini artırdığı gözlenmiştir. En yüksek aktivite artışı TritonX-100 kullanıldığında sağlanmıştır. Çapraz bağlama işlemi sırasında yüksek derişimde GA kullanılmasının aktiviteyi düşürdüğü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, magnetic and non-magnetic CLEA forms of Candida rugosa lipase were synthesized and their morphological structures were investigated and characterized. The optimum pH and temperature values of the synthesized biocatalysts were determined and their storage stability and reusability in the reaction medium were compared. In addition, the effects of additives such as lysine, BSA, Triton X-100, and cross-linking agent GA on biocatalyst activity were also investigated. Optimum pH and temperature values for magnetic and non-magnetic CLEA were found to be 7.5 and 45oC, respectively. Storage stability of both biocatalysts was monitored for 8.5 months and it was found that magnetic CLEA retained more of its relative activity. It has also been determined that magnetic CLEA is more reusable than non-magnetic CLEA. All of the additives have been observed to increase biocatalyst activities. The highest activity increase was achieved when Triton X-100 was used. It has been observed that the use of GA at high concentration during the cross-linking process reduced the activity.