Kars platosu ve çevresinin Curie noktası derinliklerinin manyetik yöntemle araştırılması
Magnetic study of the Kars plateou and environment of the screen point depths
- Tez No: 490252
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BİLİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Doğu Anadolu kıtasal çarpışma ile oluşan kompleks subduction sonucunda üzeri Neojen- Kuvaterner yaşlı volkaniklerle kaplı 2 km yüksekliğe ulaşan yüksek bir platodur. Kars Platosu Doğu Anadolu'da yer alır. Maden Tetkik ve Arama (MTA)'dan temin edilen havadan manyetik veri Kars Platosu ve çevresinin jeotermal kaynakları ve tektoniğini yorumlamak için kullanılmıştır. Rezidüel havadan manyetik veriye alçak geçişli filtre uygulanmış ve centroid yöntemi kullanılarak manyetik temel derinliklerini (Curi Nokta Derinliği, CPD) belirlemek için analiz edilmiştir. Hesaplanan CPD değerleri 22.93 km (Çıldır'ın doğusu) ile 11.05 km (Ardahan'ın kuzeybatısı) arasında değişmektedir. Batı-doğu yönelimli derin CPD bölgesi çalışma alanının ortasında yer almaktadır. CPD değerleri çalışma alanının merkezinden kuzeye (~12 km, doğu Pontidlere doğru) ve güneye doğru (~14 km, Kağızman'a doğru) sığlaşmaktadır. CPD değerlerinden çalışma alanında manyetik kabuğun üst kabukta yer aldığı söylenebilir. Hesaplanan ısı akısı değerleri ile k= 2.5 Wm K için 62.39 ile 131.22 mWm arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
East Anatolia is a region of high topography made up of a 2-km high plateau and Neogene and Quaternary volcanics overlying the subduction-accretion complex formed by the process of continental. The Kars Plateau is located at the eastern Anatolia. The aeromagnetic data obtained fromthe Mineral Research and Exploration (MTA) of Turkey have been used to interpret the geothermal resources and tectonic settings of the Kars Plateau and its surroundings area. The residual aeromagnetic data were low-pass filtered and analyzed to produce the estimates of magnetic bottom using the centroid method. The estimated CPD from filtered-aeromagnetic data range from 22.93 km in eastern of Çıldır to 11.05 km in north-west of Ardahan. The W-E trending belt of deep CPD region is located at the centre of the study area. CPDs are shallower to the north (~12 km, toward to the eastern Pontide) and south (~14 km toward to Kağızman) with a through in the centre of the study area. It can be suggested from CPDs that the magnetic crust in the study region is located at the upper crust. The estimated heat flow values range from 62.39 to 131.22 mWm for k=2.5 Wm K .