Anadolu Selçuklu Devleti'nin Kars ve çevresindeki faaliyetleri ve Kars Müzesi'nde bulunan Anadolu Selçuklu dönemi sikkeleri
The activities of Anatolian Seljuk State in Kars and its environment and the coins of Anatolian Seljuk period in the Kars Museum
- Tez No: 587810
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Tarih, Museology, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖKars yöresinde ilk yerleşim, Paleotik Dönem'de başlamış olup bu dönemi sırayla Neolotik Dönem, Kalkolotik Dönem ve Tunç Çağı takip etmiştir. Günümüzde Erzurum - Kars Platosu üzerinde yer alan Kars, denizden yaklaşık 2000 m. yüksekte ve etrafı derin ve sarp arazilerden oluşmaktadır. Kars ve çevresi tarih boyunca önemli bir konuma sahip olduğundan birçok medeniyete beşiklik etmiştir. Bölge II. Süleyman Şah, I. Alâeddin Keykubad ve II. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde kısmen Anadolu Selçuklu Devleti egemenliği altında kalmıştır. Ancak Gürcü ve Moğolların saldırıları Kars ve çevresinin Selçuklu egemenliğinden çıkmasına sebebiyet vermiştir. Kısıtlı zaman içerisinde Anadolu Selçuklu Devleti Kars ve çevresinde ticari amaçlı Ejder, Musun, Karakale ve Alacahan Kervansaraylarını inşa etmiştir. Bu kervansaraylar İpek Yolu'nun Anadolu, İran ve Gürcistan ticari güzergahı üzerinde kalmaktadır. Kars ve çevresinde inşa ettirdiği kervansaraylarla ticari güzergahlara hakim olan Anadolu Selçuklu Devleti, bu ticari güzergahlar üzerinde kendi darp ettiği sikkeleri kullanmıştır. I. Keyhüsrev, Aleaddin Keykubad, II. Gıyaseddin Keyhüsrev, Üç Kardeşler Müşterek Sikkesi, II. İzzeddin Keykavus, IV. Rükneddin Kılıçarslan'a ait sikkeler Kars Müze'si deposunda muhafaza edilerek günümüze ulaşmıştır. Bu sikkeler üzerinde yazının yanı sıra bitkisel, geometrik, figürlü süslemeler ile çeşitli astrolojik semboller bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The first settlement in the Kars region started in the Paleotic Period, followed by the Neolotic, Chalcolotic and Bronze Age. Today, the city of Kars, which is located on the Erzurum - Kars Plateau, is composed of deep steep lands around 2000 meters above sea level. Since Kars and its environs have an important position throughout history, it has cradled many civilizations. Kars and its environs were partly dominates by the Anatolian Selçuk state during the reign of 2nd Suleyman Sah, Aleaddin Kayqubad and 2nd Gıyaseddin Kayhusrew. However, as a result of the attacks of the Georgian Mongols, Kars and its environs caused the Seljuks to emerge from the sovereignty of the Seljuks. During the limited time, the Anatolian Seljuk State built Ejder, Musun, Karakale and Alacahan Caravanserais for commercial purposes in and around Kars. These caravansaries are located on the Silk Road in Anatolia İran and Georgia. The Anatolian Seljuk State, which dominates the commercial the commercial routes with the caravanserais it has built in and around Kars, has used coins thad it battered on these commercial routes. 1st Kayhusrew, Aleaddin Kayqubad, 2nd Gıyaseddin Kayhusrew, Three Brothers coin of coins, 2nd İzzeddin Kaygavus, 4th Rükneddin Kılıçarslan'a coins belonging to the storage of the museum in Kars has survived. On these coins, there are elements of astrological ornament with floral, geometric, figures, as decoration elements.