Development of a parallel-extensible generic boundary element method application framework
Paralel, genişletilebilir ve genel amaçlı bir sınır eleman yöntemi uygulama çerçevesinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 490290
  2. Yazar: HAKAN BAYINDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAZICI, YRD. DOÇ. DR. BESİM BARANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada Sınır Eleman Yöntemi ile mühendislik problemlerini çözebilecek bir yazılım çerçevesi geliştirilmiştir. Bu çerçeve, problemlerin kolayca çözülmesini sağlayan, Akış adı verilen problem çözüm üniteleri ile yeni bir programlama modeli sunmaktadır. Ayrıca; yeteneklerin eklenmesi, özelliklerin probleme özel s ̧ekilde optimize edilmesi ve Akışların kolayca oluşturulabilmesi ile ilgili, çözüm adımları sağlayan fonksiyonlar ile yeni yaklaşımlar getirmektedir. Bu yazılım çerçevesi, yüksek performanslı ve paralel yazılım geliştirme süreçlerini kolaylaştırıcı özellikler içermektedir. Çerçeve, lineer elastik ve Laplace problemlerin çözülmesi ile ilgili Akışların program- lanması ile test edilmiş, çerçeve, problemleri paralel algoritmalar kullanarak dog ̆ru s ̧ekilde ve az bir programlama uğraşı ile çözerek hedeflerine ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
A new framework for the solution of engineering problems using Boundary Element Method is presented. The developed framework presents a new programming model which provides complete problem solutions called Flows, and ways to extend a sci- entific computing framework, the addition of new capabilities or tuning for special problems are easier by providing programming units to build customized Flows. Pre- sented framework makes implementation of high performance and parallel algorithms easier by introducing a layered and modularized structure. The framework is tested by implementing two Flows for elastostatic and Laplace problems, and the frame- work achieved its goals by solving the problems accurately, using parallel algorithms and with minimum effort.