Özel markalı ürünlerin satış tahminlerinin yapılmasında market çalışanlarının rolü üzerine bir araştırma
Private label role of market working in making the product of sales forecasts a study on
  1. Tez No: 391343
  2. Yazar: İBRAHİM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. KAZIM KİRTİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüzde yaşanılan değişimin hızına paralel olarak, perakende sektöründe de yaşanan hızlı gelişmeler ve yoğun rekabet ortamı üretici firmaları, tüketicileri, organize perakende işletmelerini önemli seviyelerde etkilemektedir. Perakende sektöründe son yıllarda sektörü etkileyen, sektöre yön veren unsurlardan biride özel markalı ürünler gerçeğidir. Özel markalı ürünlerin toplam pazardan almış olduğu pay her geçen gün artmaktadır. Perakendecilerde market çalışanları tüketicilerle mağaza içerisinde birebir iletişim halinde olabilmektedir. Market içerisinde hangi şartlarla hangi ürüne nasıl bir talebin olduğu market çalışanları tarafından gözlemlenebilmektedir. Özel markalı ürünler ile ilgili gelecek dönem satış tahminlerinde bulunulması, potansiyel pazar hakkında önceden fikir sahibi olunması perakendecilerin gelişime açık olan bu ürün grubunda gerekli planlama yapmaları için oldukça önemli olmaktadır. Bu araştırmanın amacı, özel markalı ürünlerin satış tahminlerinin yapılmasında market çalışanlarının rolünün tespit edilmesidir. Türkiye' de perakende sektöründe zamanla ulusal ve uluslararası sermayenin yapmış olduğu yatırımlar sonucu organize perakende sektörünün gelişmesi ile öncelikle ulusal zincir mağazalarda uzun bir süre jenerik ürün olarak standart kalite, sade ambalaj, ucuz fiyat yapısı ile raflarda düşük satış hacmi ile yer alan özel markalı ürünlerin ülkede yaşanan ekonomik krizlerle birlikte tüketici farkındalığı oluşmuş, tüketicilerin bilinçlenmesi ve kabul edilebilir kalite ve uygun fiyat yapısı ile tüketicilerin tercih unsuru olmuş, zamanla geliştirilen stratejiler sonucu yüksek kalite, ürün çeşitliliği, ambalaj farklılığı gibi unsurlarla da ulusal markalarla rekabet edecek güce geldiğinde önemi ve etki alanı artmıştır.“Özel Markalı Ürünlerin Satış Tahminlerinin Yapılmasında Market Çalışanlarının Rolü Üzerine Bir Araştırma.”konusunu ele alan bu çalışmanın, teorik bölümünde geniş bir kaynak taraması yapılarak çalışma raporu hazırlanmış, çalışmanın uygulama kısmında, anket yöntemi ile veriler elde edilerek, analizler yapılmıştır. Araştırmanın kapsamını; Türkiye'de perakendecilik sektöründe faaliyet gösteren ve İstanbul ili Bağcılar ilçesinde şubeleri bulunan zincir marketlerin çalışanları oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In parallel with the present pace of change experienced in rapid developments in the retail sector and the highly competitive environment of manufacturers, consumers, organized retail business to affect significant levels. Affecting the sector in recent years in the retail sector is the fact that private label products in one of the industry-leading features. Share of private label products have received the total market is growing every day. Employees in retail stores may be in communication with consumers verbatim in store. How employees can be observed that there is a demand by the market conditions under which products in which markets. Providing the private label products related to future sales forecasts, To have an idea of the potential market is already open to development is very important for retailers to plan necessary in this product group. The purpose of this research is to determine the role of store employees in making estimates sales of private label products. Turkey's retail sector in times of national and international's made clear that the organized retail sector as a result of investment in capital improvements with first class quality as a long-term generic national chain stores, plain packaging on the shelves with cheap price structure of the lower sales volume and is located in the country of private label products experienced consumer awareness with the economic crisis occurs, consumer awareness and acceptable quality and was element of choice of consumers with an affordable price structure, once the strategies developed as a result of high quality, product variety, importance when it comes to the power to compete with the national brands with elements such as packaging diversity and increased domain .“Private Label Role of Market Working in Making the product of Sales Forecasts A Study on.”This study dealt with the subject, the theoretical section of the prepared work report made an extensive literature review, the implementation of the study were obtained data with survey method, analyzes were conducted. The scope of the research; Operates in the retail sector in Turkey and Istanbul province Bagcilar formed employees of chain stores with branches in the district.