Sementli, sementsiz ve hibrid total kalça artroplasti uygulamalarında asetabular komponentlerin karşılaştırmalı sonuçları (Eş dönem-çok yönlü çalışma)
Comparative clinical and radiological results of cemented and uncemented acetabular cups of cemented, uncemented and hybrid total hip replacements
  1. Tez No: 49030
  2. Yazar: FERDA ERTEGÜN ÖCALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT GÜNEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
XV. ÖZET - İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Traumatoloji Anabilim Dalı'ında Ocak 1991 - Aralık 1995 tarihleri arasında gerçekleştirilen sementli, sementsiz ve hibrid yöntem total kalça protezlerinde uygulanan sementli ve sementsiz asetabuler kap'lann karşılaştırmalı klinik ve radyolojik sonuçlan incelendi. - Protek - Müller tipi sementli kap 46 kalçada (%61.33), Protek - Spotorno tipi sementsiz kap 29 kalçada (%38.66) kullamlmışttr. - Olguların 41 kadın (%68.33), 19'u erkek (%31.66) idi. - Hastaların 45 'ine (%75) tek taraflı, 15 'ine (%25) çift taraflı total kalça protezi uygulanmıştır. - Olguların tam dağılımında 21 hasta (%35) primer koksartroz ve 39 hasta (%65) sekonder koksartrozdur. - Ortalama izlem süresi sementli kaplarda (8 - 66 ay) 37.27 ay ve sementsiz kaplarda (14 - 60 ay) 33.54 ay olmak üzere tüm kaplarda (8 - 66 ay) 35.86 aydır. - Klinik değerlendirme de Charnley'e göre 21 hasta (%35) A grubu, 21 hasta (%35) B grubu ve 18 hasta (%30) C grubundandır. - Charnley tarafından değiştirilen Merle D'Aubigne - Postel klinik değerlendirme sistemine göre ortalama ağır, hareket açıklığı ve yürüme fonksiyonu puanlan 75 kalçada ameliyat öncesinde sırasıyla 2.09 - 3.69 - 2.93 iken ameliyat somasında 5.39 - 5.38 - 4.99'a çıkmış ve 3.30 - 1.69 - 2.06 puanlık bir artış saptandı. - Sonuç klinik değerlendirmelerine göre 75 kalçada ameliyat öncesinde 58 kalça (%77.33) kötü, 17 kalça (%22.66) kötü iken ameliyat soması ortalama 35.86 ay izlem sonunda 7 kalça (%9.33) orta, 46 kalça (%61.33) iyi ve 22 kalça (%29.33) çok iyi olarak değerlendirildi. - Sonuç radyolojik değerlendirmelerine göre sementli kap'larda 8 kalçada (%17.34), sementsiz kaplarda 3 kalçada (%10.34) radyolojik olarak gevşeme belirlendi. İstatistiksel olarak (Chi-square test) anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). - Uyluk ağrısı 7 olguda (%9.33) belirlendi. - Heterotopik kemik oluşumu 46 kalçada (%61.33) görüldü. Bulduğumuz sonuçlar, literatür bilgileri eşliğinde olguların özelliklerini içeren daha önce yapılmış sementli ve sementsiz yöntem total kalça protezleri serileri ile karşılaştırıldı. 127
Özet (Çeviri)
XVI. SUMMARY Cemented, uncemented and hybrid total hip reflacements performed at Istanbul University's Cerrahpaşa Medical Faculty Department of Orthopaedic Surgery between January 1991 and December 1995 were reviewed in respect of the results of their acetabular cups both clinically and radiologically. Protek-Miiller type cemented implants were used in 46 hips (61.33%) and Protek-Spotorno type cementless cups were used in 29 hips (38.66%). 41 patients (68.33%) were female and 19 patients (31.66%) were male. The mean age of the patients was 48.86 (18-76). 45 patients (75%) were operated on unilaterally and 15 (25%) had bilateral replacements. 21 patients (35%) were diagnosed as primary and 39 patients as secondary coxarthrosis. The mean follow-up was 37, 27 months (8-66) in cemented cups and 33, 54 months (14-60) in uncemented cups egualling to 35, 86 months (8-66) all to gether. 21 patients (35%) were categorized as Charnley Group A, 21 patients (35%) as group B and 18 patients (30%) as group C. Mean pain, range of motion and walking scores were 2,09-3,69-2.93 preoperatively and rose to 5.39-5.38-4.99 postoperatively (3,30-1,69-2,06 point increase) according to Merle'D'Aubigne-Postel criteria modified by Charnley. 58 hips (77,33%) were poor, 17 hips (22,66%) medium preoperatively 7 hips (9,33%) medium 46 hips (61,33%) good and 22 hips (29,33%) excellent postoperatively in the clinical ossessment after an average follow-up of 35,86 months. Loosening was diagnosed in 8 hips (17,34%) with cemented cups and in 3 hips (10,34%) with cemenless cups radiologically. The difference was not found to be significant using the chi-square test (p>0.05). Thigh pain was seen in 7 patients (9,33%). Heterotopic ossification developed in 46 hips (61,33%). Our results were correlated with former series in the light of the literature. 128