Analysis and quantization of range error of modular FMCW radar at C band
C band modular FMCW radar menzil hatasının analiz ve nicelenmesi
  1. Tez No: 490306
  2. Yazar: MAHFOUD Y. A. ABDULRAZIGH
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ALİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışması, C bant FMCW radarın menzil doğruluğuna yönelik deneysel analiz sonuçlarını sunmaktadır. FMCW radar, frekans modülasyonu kullanan bir radar tipidir. FMCW radar hem menzil hem de hız ölçümü yapabilmektedir. Modular bir FMCW radar tasarımındaki zorluklardan birisi, güç ve düşük gürültü yükselteçleri, antenler ile kablolar gibi bileşenlerden kaynaklanan zaman gecikmeleri sebebiyle ortaya çıkan hatalardır. Ölçüm aleti gecikmeleri olarak isimlendirilecek bu tip gecikmeler, menzil ölçümünde hesaba katılmaktadır. Bu zaman gecikmeleri, ölçülen çarpma(vuru) frekansında sabit bir kayma olarak ortaya çıkmaktadır. Buda menzil ölçümünde birçok değişken olmayan“kayma”olarak adlandırılır. Laboratuvar ortamında geliştirilen modular bir FMCW radarda, zaman gecikmeleri sebebiyle ortaya çıkan menzil hatası deneysel olarak irdelenmekte ve nicelendirilmektedir. Bu kapsamda, S band FMCW radar ile 9m'lik bir menzil içerisinde yapılan ölçümlerde, ortalama 11cm civarında menzil hatası başarımı sağlanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the experimental analysis of range error of modular FMCW (frequency modulated continuous wave) radar operating at C-band. FMCW radar is a type of radar where frequency modulation is used in signal transmission. FMCW radar can measure both range and speed of targets. One of the problems in the design of modular FMCW radar is errors due to time delays in components and/or modules such as cables, PA, LNA and antenna (Measurement Instrumentation Delay-MID). Then, MID is taken into account to improve the accuracy of range measurement, and range error is quantized. Time delay (MID) causes frequency offset in measured beat frequency resulting in range error. Therefore, the resulting frequency offset of the radar is estimated and quantized experimentally. In this way, a mean error of about 11cm was achieved within 9m range measurements for C Band modular FMCW radar.