Feasibility analysis for a solar power plant in Libya
Libya'daki bir güneş enerji santrali için fizibilite analizi
  1. Tez No: 490307
  2. Yazar: BOBAKER B.BOBAKER HAMAD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EFE ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmada, Libya'nın güney bölgesindeki Güneş Enerjisi Kule Santrali (SPTP) için tekno-ekonomik yapılabilirlik çalışması sunulmaktadır. Bu santral için önerilen konum, değerlendirmeye tabi tutuldu ve bu santral için en uygun yer olarak seçildi. Libya'daki elektrik enerjisinin şimdiki durumu ve gelecekteki perspektifi analiz edildi. Sistem Danışman Modeli (SAM) yazılımının yardımıyla, sistem simülasyonu yapıldı. Bu çalışmanın ana amacı, Libya'da elektrik enerjisi talebininin bir bölümünü karşılamak üzere SPTP kullanımı potansiyeline değer biçmektir. Sonuçlar, sistemin ekonomik olarak yapılabilir olduğunu; ve yakıt kullanmaksızın ve karbondioksit salımı yapmaksızın Libya'daki elektrik enerjisi ihtiyacının bir bölümünün tedariğine katkı sağlanmasında alternatif bir enerji kaynağı olarak SPTP kullanımının yüksek bir potansiyele sahip olduğunu ispatlamıştır.
Özet (Çeviri)
A feasibility study is presented in this research for the Solar Power Tower Plant (SPTP) in the southern region of Libya . The proposed location for this plant was evaluated and selected as a most suitable place for this plant . The present situation and the future perspective for electricity energy in Libya was analyzed. With the help of the software System Advisor Model (SAM) a modelling for two cases of central receiver system were executed . The first case which has been simulated was a SPTP with gross capacity of 100 MW with no storage system. The other case was for SPTP with gross capacity of 50 MW and 8 hours storage capacity. The main purpose of this work is to evaluate the potential of SPTP utilization to cover a part of the electricity demand in Libya. The results of two cases comparison have proven that the plant with a storage system is feasible economically and there is a high potential for the SPTP utilization as an alternative energy source to contribute in supply a part of the electricity energy needs in Libya with no fuel consumption and no carbon dioxide emission.