Modelling and analysis of tube spinning
Boru sıvama prosesinin modellenmesi ve analizi
  1. Tez No: 490320
  2. Yazar: KEREM ÇİZMECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANER ŞİMŞİR, YRD. DOÇ. DR. ÖMER MUSIC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında boru sıvama prosesi incelenmiştir. İnceleme ticari sonlu elemanlar yazılımı olan Transvalor Forge ile yapılan sayısal analizler ile gerçekleştirilmiştir. İki boyutlu ve üç boyutlu sayısal modeller geliştirilmiştir. En iyi sayısal analiz parametrelerinin bulunabilmesi için değişken çalışması yapılmıştır. Sayısal model akademik literatürde bulunan verilerle karşılaştırılmıştır. Geliştirilen modeller kullanılarak, boru sıvama proses analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the process of tube spinning. The investigation is based on numerical simulations by commercial finite element software Transvalor Forge. Two dimensional and three dimensional numerical analysis models have been developed. Parameter optimization has been performed to find the variables of numerical analysis. The proposed numerical model was compared with the related works in the literature. Using the developed models, analysis of tube spinning process has been performed.