Synthesis, electrochemistry and spectroscopic behaviour of some palladium(II) complexes containing oxime ligands
Oxime ligand'ı bazı bazı palladyum(II) komplekslerinin sentez, elektrokimyasal ve spektroskopik davranışları
  1. Tez No: 490376
  2. Yazar: MARAI ELKHAJKHAJ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ ÖZALP YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, [Pd(L)Cl2] (L= piridin oksim, piroloksimvetiyofenoksim) kompleksleri hazırlanarak elektrokimyasal davranımları dönüşümlü voltametre yöntemi ile DMF-(n-C4H9)4NBF4 çözücü-elektrolit çifti içinde, oda sıcaklığında Ag/AgCl referans elektroduna karşı çalışılmıştır. Palladyum komplekslerinin sabit potansiyel elektrolizleri ilk yükseltgenme tepe gerilimlerinde yapılmış ve UV-Visspektrofotometre ile izlenmiştir. Komplekslerinin elektrokimyasal yükseltgenme mekanizmalarını çıkartabilmek ve yükseltgenme ürünlerini tanımlayabilmek amacıyla spektroelektrokimyasal çalışmalar soğuk ortamda tekrarlanmış sonuçlar kütle spekturumu, FTIR analizleri ve krono-kulometrik ölçümlerle birleştirilerek değerlendirilmiştir. Pd(II)-oksimkomplekslerinin elektrokimyasal yükseltgenmesi sırasında elektronun ligand bazlı bir orbitalden alınarak oksim ligandının dimer oluşturduğu ve yükseltgenme sırasında ayrılan ligand yerine çözücü moleküllerinin koordine olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, Pd(L)Cl2] (L= pyridine oxime, pyrrole oxime and thiophene oxime) were prepared and their electrochemical behaviour and electronic absorption spectra were studied by cyclic voltammetry technique in DMF-(n-C4H9)4NBF4 solvent-electrolyte couple at room temperature vs Ag/AgCl reference electrode. Constant potential electrolysis of the palladium complexes were carried out at their first oxidation peak potentials and monitored by UV-Vis spectrophotometer. In order to suggest the reaction mechanism and to identify the final product of the electrochemical oxidation process of the complexes, the spectroelectrochemical studies were repeated at cold medium, as well. The obtained results were evaluated by correlating the results of mass spectrum, FTIR analyses and the chrono-coulometry measurements. It was found that palladium complexes yielded the dimer of the oximes with a two solvent coordinated palladium(II) chloride complexes via one electron transfer from a ligand based orbital during the electrochemical oxidation.