Synthesis, characterization and binding behaviour of platinum(II) complex containing N-(pyridine-2-yl) methylene benzamine with DNA, HSA and BSA using spectroscopic techniques
N-(piridin-2-il) metilen benznamine içeren platin(II) kompleksinin sentezi, karakterizasyonu ve spektroskopik yöntemlerle DNA, HSA ve BSA'ya bağlanma davranımları
  1. Tez No: 490382
  2. Yazar: REMA A İBRAHİM ABDALLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ ÖZALP YAMAN, DOÇ. DR. FİLİZ KORKMAZ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Cisplatinin (Pt(NH3)2Cl2) yapısal analogları DNA ile benzer şekilde etkileştiği için, yeni platin temelli antitümör ilaçlarının, cisplatinden daha aktif olması ve çeşitli nedenlerle oluşabilecek ilaç direncini yenebilmesi beklenilmektedir. Bu amaçla, N-(piridin-2-il)metilen benzamin (L) ligandı içeren PtCl2 kompleksi sentezlenmiş ve karakterizasyonu tamamlanmıştır. Pt(L)Cl2 bileşiğinin buzağı DNA'sı ve serum albumin (BSA ve HSA) ile etkileşimleri test edilmiştir. Pt(L)Cl2 kompleksinin DNA'ya bağlanma mekanizmasını belirleyebilmek için çeşitli spektroskopik yöntemler kullanılmıştır. Platin kompleksi varlığında DNA çözeltisi ile gerçekleştirilen elektronik soğurma spektrumu, termal davranım, viskosite ölçümleri ve florometrik titrasyon deneyleri Pt(L)Cl2'nin DNA ile elektrostatik etkileşim yaptığını kanıtlamıştır. Aynı şekilde, spektroskopik ve viskometrik bulgular Pt(L)Cl2'nin serum proteinleri ile elektrostatik olarak etkileştiğini göstermiştir. Etkileşimin her iki protein için de hidrofobik bölgede olduğu, triptofan etrafında hidrofilite artışı ve alfa heliksler etrafında hidrofilite artışı ile ortaya konulmuştur. Öte yandan sürdürülen detaylı FTIR ölçümlerinden Pt(L)Cl2'nin BSA ya da HSA ile etkileşim noktası husunda net bir bilgi edinilememiştir.
Özet (Çeviri)
Because, the structural equivalences of cisplatin, (Pt(NH3)2Cl2, react with DNA in a similar manner with the parent drug, the new platinum based antitumor drug candidates are expected to show high antitumor activity that overcome the drug resistance and serious side effects. For this purpose, the PtCl2 complex of N-(pyridin-2-yl)methylene benzenamin ligand (L), was synthesized and characterized. The binding ability of the Pt(L)Cl2 to the calf thymus DNA and the serum albumins (BSA and HSA) were examined. In order to elucidate the mechanism of the action between the Pt(L)Cl2 complex and DNA, spectroscopic measurements were performed. The electronic absorption spectra, thermal behavior, viscosity and fluorometric titration of the Pt complex treated DNA indicated that the compound electrostatically associated with DNA. The spectroscopic and viscometric measurements also revealed that Pt(L)Cl2 interacts electrostatically with serum proteins too. The interaction is through the hydrophobic region of both proteins, where the polarity around a tryptophan residue increases and hydrophobicity of -helices increases accordingly. However no clear evidences were obtained from the detailed FTIR analysis to locate the interaction site of Pt(L)Cl2 on the protein.