Mevlana'nın mesnevi'sinde akıl ve gönül düalizmi
Mind and heart dualism in mevlana's mesnevi
- Tez No: 490513
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER GÖÇGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Mevlâna Horasan'ın Belh şehrinde doğmuş önemli bir Tasavvuf âlimidir. Horasan'da doğmuş olmasına rağmen, günümüzde yurt içinde ve dışında önemli araştırmalara konu olmuştur. Mevlâna'nın insana bakış açısı, hümanizme olan katkısı, yaratıcıya ulaşma yolundaki fikirleri yalnız İslam coğrafyasını değil, diğer bütün milletleri de etkilemiştir. Birçok eseri bulunan Mevlâna, özellikle Mesnevî adlı eseri ile tanınmıştır. Mesnevî 'de insanı doğru yola ulaştıracak birçok bilgi yer almaktadır. Mesnevî' nin değindiği iki temel kavram akıl ve gönüldür. Akıl, beşeri âleme ait olup, gönül ise uhrevi âleme aittir. İnsan bu dünya için aklını rehber almalıyken, uhrevi alem için ise gönlünü rehber almalıdır. Çalışmamızda Mevlâna'nın Mesnevî'sinde 'akıl' ve 'gönül'e bakış açısı araştırılmış olup bu kavramlar düalizm çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Mevlâna is an important Sufi scholar born in the city of Belh of Horasan. Although he was born in Horasan, it has been an important research topic both in Turkey and abroad. Mevlâna's perspective on humanity, his contribution to humanism, his ideas on how to reach creativity affected not only the Islamic geography, but all other nations as well. Mevlâna, which has many works, is especially known for his work called Mesnevî. In Mesnevî there is a lot of information that will lead a person to the right path. The two basic concepts that Mesnevî refers to are mind and heart. The mind belongs to the human spirit, and the heart belongs to the human spirit. One should take a guide to the world for this world, while for the world, the spirit should be guided. The“mind”and“heart”points of view of Mevlâna's Mesnevî were researched in our work, and these two concepts were discussed in the framework of dualism.