Geçmişten günümüze kraliyet gelinlikleri varyasyonlarının incelenmesi
The examination of the variations of the royal wedding dresses from past to nowadays
- Tez No: 490535
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bilinen ilk gelinliğin kullanımı 4 bin yıl önce Mısır tarihine kadar uzanmaktadır. Gelinlikler toplumun dini inanışına, kültür yapısına ve yaşam şartlarına göre değişiklikler göstermiştir. Gelinler, geçmişten günümüze dek düğünlerde giydikleri elbiselerde çeşitli renklerde lüks kumaşlara işlenmiş nakışlar kullanmışlardır. Beyaz gelinliğin ilk kullanıldığı yer saraylardır. Kayıtlara geçmiş ilk beyaz gelinlik giyen kadın 1499 yılında 12. Louis ile evlenen İngiltereli Anne'dir. Gelinlikte beyaz rengin kabul görülme nedeni temizliği, saflığı ve asaleti temsil etmesinin yanı sıra, zenginliği ve bolluğuda ifade etmesinden gelmektedir. Yapılan bu araştırmada gelinliğin tarihsel gelişimi, gelinlikte kullanılan kumaş ve malzemeler açıklanmıştır. Bununla birlikte esas olarak krallıkla yönetilen ülkelerde gerçekleşmiş düğünlerde giyilen gelinlikler ile ilgili araştırmalara yer verilmiş ve görseller ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of the first known wedding dress reaches for Egypt history four thousand years ago. Wedding dresses vary according to religious belief of the society, culture structure and life conditions. The brides have used luxurious fabrics in various colors for their dresses in the wedding from the past to the present. First use of the white bridal dress is the palaces. According to the records, the woman wearing first white wedding dress is English Anne who was married with 12th Louis in 1499. The reason why acceptance of the white wedding dress is because it represents cleanliness, purity, nobility as well as it represents wealth, abundance. In this research, it is explained the historical evolution of the wedding dress and fabrics, materials used for a wedding dress. At the same time, it refers to explanations about the wedding dresses used in the weddings hold in the principal royal countries and it is also supported with the images in the research.