Gündem belirleme kuramı çerçevesinde ulusal ve yerel televizyon kanallarında haber seçimleri
News choices in national and local television channels in the framework of the agenda
  1. Tez No: 490534
  2. Yazar: ASLI ARTAN KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gündem konusu iletişim çalışmalarında uzun yıllardır üzerinde düşünülen ve araştırılan bir konu olmuştur. Kitle iletişim araçlarının insanların hayatına girmesi ile de kitle iletişim araçlarının gündeminin toplumların üzerinde ne gibi etkiler bıraktığı konusunda çalışmalar yoğunlaşmaya başlamıştır. Bu etkinin ölçümlemesi için geliştirilen gündem belirleme kuramı çerçevesinde kitle iletişim araçlarının toplumların gündemlerini belirleme ve insanları yönlendirebilme gücüne sahip olup olmadığı araştırılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda kitle iletişim araçlarının toplumların gündemlerini belirleme ve değiştirme gücüne sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışma kapsamında kitle iletişim araçlarından televizyonun gündemlerinin toplumlar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma kapsamında Türkiye'de yayın yapmakta olan ulusal ve yerel kanalların gündemlerinin nasıl oluşturulduğu ve ulusal kanallarla yerel kanalların birbirlerinin gündemlerini etkileyip etkilemediği incelenmiştir. Çalışma kapsamında seçilen iki ulusal ve iki yerel televizyon kanalı tesadüfi seçilen 1-17 Nisan 2017 tarihleri arasında ana haberler bültenleri çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of the agenda has been a topic of thought and research for many years in communication studies. With the introduction of mass media into people's lives, work began to focus on how mass media are influencing the agenda on society. Within the framework of the agenda-setting theory developed for the measurement of this effect, it has been researched whether the mass media have the power to determine the agendas of the societies and to direct people. As a result of the investigations, it became clear that the mass media have the power to determine and change the agendas of the societies. Within the scope of this study, the effects of the mass media on television societies are examined. Within the scope of the research, it was examined how the agendas of national and local channels broadcasting in Turkey are formed and whether national channels and local channels affect each other's agendas. Two selected national and two local television channels were studied within the main news bulletins between April 1-17, 2017, selected randomly.