Mobil uyumlu web site arayüzlerinde kullanılabilirlik
Usability at mobile-friendly web site interfaces
  1. Tez No: 490565
  2. Yazar: OSMAN DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Mobil cihazlar, günümüzde internete erişimde en önemli yoldur. İnternetin giderek yaygınlaşması ve kablosuz teknolojilerin gelişmesi,“mobil”kavramını günlük yaşantımızda daha önemli hale getirirken, mobil internet teknolojisi ve akıllı telefonlar ile farklı bir dünyanın kapıları açılmıştır. Mobil cihazlar, günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesine rağmen, mobil kullanıcı arayüzü (UI) tasarım modelleri için standartlar henüz tam olarak belirlenebilmiş değildir. Mobil web site arayüz tasarımlarının büyük bölümü, masaüstü için hazırlanan web site modellerine dayanmaktadır. Ancak bu arayüzler, mobil ekranlara tam olarak uyum sağlayamamakta ve kullanıcılar açısından birtakım zorluklar oluşturmaktadır. Bu çalışmada, mobil web site tasarım kalıplarıyla ilgili mevcut çalışmalara genel bir bakış sağlayarak, mobil uyumlu web sitelerde en sık karşılaşılan tasarım ve kullanılabilirlik sorunlarına yönelik çözüm yolları araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, duyarlı web sitelerde kullanılabilirlik kavramı detaylandırılarak; okunabilirlik, tıklanabilirlik ve gezinme eylemleri için daha iyi bir kullanıcı deneyimi geliştirmek amaçlanmaktadır. Konuyla bağlantılı noktalarda gerekli literatür taraması yapılarak, kullanılabilirlik kavramı ve kullanıcı odaklı arayüz tasarımının önemi vurgulanırken konuya ilişkin tanımlama ve görüşlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mobile devices are the most important way of accessing the internet today. As the internet has become more widespread and the development of wireless technologies has made the concept of“mobile”more important in our daily lives, the doors of a different world have been opened with mobile internet technology and smartphones. Although mobile devices have become an indispensable part of everyday life, standards for mobile user interface (UI) design models have not yet been fully defined. Much of the mobile web site interface designs are based on the web site models for the desktop. However, these interfaces are not fully responsive with mobile screens and present some difficulties for users. This study tries to search the most common solutions for design and usability problems in mobile-friendly web sites by providing an overview of current work on mobile web site design patterns. Within the scope of the research, the concept of usability in sensitive web sites is elaborated; to improve user experience for readability, clickability, and navigation. The necessary literature review is done in the related points, and the concept of usability and the design of the user-oriented interface are emphasized.