Lego Mindstorms robotik projelerinin öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi, problem çözme becerileri ve bilimsel yaratıcılıkları üzerine etkisi
The effect of teacher candidates on lego mindstorm robotics projects on technological pedagogical content knowledge, problem solving and scientific creativity
- Tez No: 490678
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın amacı“Lego Mindstorm Robotik Projelerinin Öğretmen Adaylarının Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi, Problem Çözme ve Bilimsel Yaratıcılıklarına Etkisi”olarak belirlenmiştir. Bu amaçla araştırma, Marmara Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı'nda öğrenim görmekte olan 3.sınıf öğretmen adaylarından seçilen 20 öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Araştırmada, Lego Mindstorm robotik projelerinin öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi, problem çözme becerileri ve bilimsel yaratıcılıklarına etkisini incelemek için karma yöntem araştırma modeli uygulanmıştır. Karma yöntem araştırma modelinde hem nicel hem de nitel verilerin birbiri içerisine gömülerek yürütüldüğü iç içe karma desen uygulanmıştır. Araştırma sadece deney gruba ile yürütülmüştür ve 10 hafta süresince sürdürülmüştür. Araştırma verileri; bilimsel yaratıcılık testi için Kadayıfçı (2008) tarafından Hu ve Adey (2002) çalışmasından Türkçe uyarlamasını yaptıkları“Bilimsel Yaratıcılık Testi”, teknolojik pedagojik alan bilgisi testi için Öztürk ve Horzum (2011) tarafından Schmidt ve ark. (2009) çalışmasından Türkçe uyarlamasını yaptıkları“Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Testi”, problem çözme becerileri için Şahin, Şahin ve Heppner (1993) tarafından Heppner ve Peterson (1982) çalışmasından Türkçe uyarlamasını yaptıkları“Problem Çözme Envanteri”, öğretmenlerin eğitimler sırasında oluşturdukları ürünleri objektif olarak değerlendirmek için“Değerlendirme Rubriği”, öğretmen adaylarının eğitimler sonunda detaylı görüşlerini almak için araştırmacı tarafından oluşturulan“Yapılandırılmış Görüşme Formu”olarak toplanmıştır. Araştırmanın temelinde nicel veriler olmak üzere nitel verilerde elde edilerek, nicel veriler desteklenmiştir. Nitel veriler analiz edilirken; içerik analizi, betimsel analiz ve doküman analizi kullanılmıştır. Nicel verilen analizi için SPSS istatistik programı ile Wilcoxon işaretli sıralar testi yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde sonuçlar; öğretmen adaylarının“teknolojik pedagojik alan bilgisi”ve“bilimsel yaratıcılık testi”ön test-son test analizlerinde bulguların son testler lehine olduğu bulunmuştur. Öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi testinin alt kategorilerinin birkaçında anlamlı sonuçlar bulunmamıştır.“Problem çözme envanteri”sonuçlarının analizinde bulguların ön testler lehine olduğu bulunmuştur. Söz konusu bu durum problem çözme testindeki olumlu maddelerin bir ile ifade edilmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Öğretmen adaylarına uygulanan 3 test için de anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Öğretmen adaylarından araştırma sonucunda toplanan nitel verilere bakıldığında öğretmen adaylarının, Lego Mindstorm robotik projelerinin fen dersi içerisinde kullanılmasına yönelik olumlu görüşleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was determined as“The Effect of Teacher Candidates on Lego Mindstorm Robotics Projects on Technological Pedagogical Content Knowledge, Problem Solving and Scientific Creativity”. For this purpose, the research was carried out with 20 teacher candidates selected from 3rd grade teacher candidates who are studying at Marmara University Science Teacher Education Department. In the study, a mixed method research model was applied to investigate the effects of Lego Mindstorm robotics projects on technological pedagogical content knowledge, problem solving skills and scientific creativity. In the mixed method research model, a mixed pattern was implemented in which both quantitative and qualitative data were embedded in one another. The research was conducted with only experimental group and lasted for 10 weeks. Research data; Scientific Creativity Test, which they have adapted from the study by Hu and Adey (2002) by Kadayıfçı (2008) for the scientific creativity test, by Öztürk and Horzum (2011) for the test of technological pedagogical content, Schmidt et al. (2009), Problem Solving Inventory, which they have adapted from the study by Heppner and Peterson (1982) by Şahin, Şahin and Heppner (1993) for their problem solving skills, in order to objectively evaluate the products teachers have created during the training,“Evaluation Rubrics”,“Structured Interview Form”formed by the researcher to get the opinions of the teacher candidates at the end of the trainings. At the basis of the research, qualitative data, including quantitative data, were obtained and quantitative data were supported. When qualitative data are analyzed; content analysis, descriptive analysis and document analysis. For quantitative analysis, Wilcoxon signed rank test was performed with SPSS statistical program. Findings obtained as a result of the research; it has been found that findings in the pre-test and post-test analyzes of teacher candidates'“technological pedagogical field knowledge”and“scientific creativity test”are in favor of the post tests. There were no significant results in several subcategories of teacher candidates' test of technological pedagogical content knowledge. In the analysis of“problem solving inventory”results, findings were found to be in favor of pre tests. This is due to the fact that the positive items in the problem-solving test are expressed by one. Significant results were obtained for the 3 tests applied to the teacher candidates. Looking at the qualitative data collected from the teacher candidates as a result of the research, it is seen that the prospective teachers have positive opinions on the use of the Lego Mindstorm robotic projects in science lessons.