Biga'da romanlar: İnşa pratikleri ve taktik olarak çingenelik
Roma in biga: Construction practices and gypsiness as tactic
- Tez No: 490686
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAZICI YAKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Çingenelerin ya da bir başka adlandırma ile Romanların, yaşadıkları toplumların çoğunluğundan farklı oldukları düşünülegelmiştir. Dışlanan/baskılanan/ötekileştirilen birçok grup gibi Çingeneler de/Romanlar da, kendi siyasal-kültürel söylemlerini üretme gücünden yoksundurlar ve yaşadıkları toplumların çoğunluğu tarafından kendilerine ilişkin temsiller ile tanınırlar. Bu temsiller kolektif hafıza, popüler kültür, akademik çalışmalar ve bunlara eklenen resmi söylemler aracılığıyla üretilir ve dolaşıma sokulur. Bu tez çalışması da öncelikli olarak Çingene/Roman temsilleri hakkındadır. Özneleri Çanakkale'nin Biga ilçesinde yaşayan Romanlar olan çalışma, Bigalı Romanların kendilerine ilişkin temsilleri nasıl anlamlandırdıklarını güç ilişkileri bağlamında ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, etnografi yöntemi kullanılmıştır. 2012-2015 yılları arasında gerçekleştirilen kısa süreli beş ziyaretin yanı sıra Şubat 2015 – Eylül 2015 tarihleri arasında kesintisiz yedi ay süren bir alan çalışması yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
It has been supposed that Gypsies, so-called Roma, are different than the majority of society they live in. Like many other groups which are excluded /repressed/ marginalized, Gypsies/Roma are deprived of the power to produce their own political and cultural discourse and known through the representations related to them by the majority of societies they live in. These representations are produced and circulated by means of collective memory, popular culture, academic studies and in addition official discourses. This paper is mainly related to Gypsy/Roma representations. The study, of which subject is Roma who live in the country of Biga in Canakkale, aims at revealing how Roma interpret the representations related to themselves within the context of power. In parallel with this purpose, ethnographic research methods have been employed. A fieldwork was carried out uninterruptedly during seven months beginning in February 2015 until September 2015, in addition to five short term visits between the years 2012 and 2015.