Carl Schmitt'in politik felsefesinde çoğulculuk eleştirisi
Critique of pluralism in the political philosophy of Carl Schmitt
- Tez No: 490710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM ÜYE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Alman kamu hukukçusu Carl Schmitt açısından iki tip çoğulcu yaklaşım vardır. Liberal demokratik anlayışın ürünü olan ilk tip çoğulculuğun, egemen devlet ve siyasal birlik açısından tehdit yarattığını düşünen Schmitt liberalizme yönelttiği 'apolitik' nitelemesini aynı saiklerle çoğulculuğa da yöneltir. İkinci tip çoğulculuk ise devletler alanında kendini gösterir ve Schmitt'in desteklediği tek çoğulculuk tipidir. Politik evren fikrine ve bu alandaki tekleşmeye karşı olan Schmitt, uluslararası alanda çoğul yapıları savunmakta, bunu siyasal kavramının ve egemenliğin doğal bir sonucu olarak görmektedir. Tez çalışması boyunca Schmitt'in çoğulculuk eleştirisi kaynakları ve sonuçlarıyla beraber ele alınacak, ilk olarak Alman düşünürün politik felsefesini anlayabilmek için liberalizm, demokrasi, parlamentarizm, devlet ve egemenlik gibi kategorilere olan yaklaşımı üzerinde durulacaktır. Çalışmanın ikinci kısmında çoğulculuk kavramının tarihsel gelişimine değinilecek, kavrama açıklık getirildikten sonra Schmitt'in çoğulculuk eleştirisi incelenecektir. Son olarak Schmittyen çoğulculuk eleştirisi Bobbio, Mouffe, Laski, Figgis ve Dahl gibi düşünürler eşliğinde yeniden okunacak ve günümüz politik arenasında süren yankıları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
According to the German public law theorist Carl Schmitt, there exist two types of pluralist approach. Schmitt, who thinks that the first type of pluralism which is a consequence of the liberal democratic understanding creates a threat with regard to the sovereign state and political unity, poses the attribute of being 'apolitic', which he poses for liberalism, also for pluralism, with the same motives. The second type of pluralism appears in the field of states and is the only type of pluralism that Schmitt supports. Schmitt, who stands against the idea of political universe and the becoming monolithic in this field, stands for pluralistic structures in the international arena, and considers this point a natural consequence of the concept of the political and sovereignity. In the course of the thesis study, Schmitt's critique of pluralism will be addressed together with its sources and consequences; in order to understand the political philosophy of the German thinker, firstly, his approach towards the categories such as liberalism, democracy, parliamentarism, state and sovereignity will be discussed. In the second oart of the study, the historical development of the concept of pluralism will be mentioned, and Schmitt's critique of pluralism will be analyzed once the concept will have been clarified. Finally, the Schmittian critique of pluralism will be reread with thinkers such as Bobbio, Mouffe, Laski, Figgis and Dahl, and its echoes lasting in modern day political arena will be evaluated.