İmam Müslim ve Kitâbü't-Temyîz adlı eseri
Imam Muslim and His work named Kitâbu't-Temyîz
  1. Tez No: 490713
  2. Yazar: MEHMET ÇİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ERUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
İmam Müslim'in Kitâbü't-Temyîz adındaki eserinin incelendiği bu çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında teze dair temel açıklamalara yer verilmiştir. Birinci bölümde Müslim'in hayatı ve eserleri üzerinde durulmuştur. Bu bölümde ayrıca Müslim sonrası dönem eserlerinde isim olarak yer verme, atıfta bulunma, alıntı yapma vb. şekillerden biriyle de olsa eserinde Kitâbü't-Temyîz'den bahseden müelliflere değinilmiş; bunlar üzerinden eserin Müslim'e aidiyeti ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde Kitâbü't-Temyîz'in muhtevası incelenmiştir. Müslim'in tenkit ettiği her rivayet ayrı ayrı ele alınmıştır. Önce Müslim'in rivayet değerlendirmeleri ve takip ettiği yöntem ortaya konmuş; sonrasında farklı müelliflerin değerlendirmelerine de yer verilmek suretiyle bunlar arasında mukayese yapılmasına olanak sağlanmıştır. Bu şekilde karşılaştırma yapmanın temel amacı Müslim'in Kitâbü't-Temyîz'de ortaya koyduğu tenkit faaliyeti hakkında genel bir kanaate ulaşmaktır. Eserde pek çok kavram bulunmakla birlikte vehim, galat, hata, münker, tashîf, ziyâde gibi kavramlar sözlük anlamları doğrultusunda birbirleriyle aynı anlama gelecek şekilde sıklıkla kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which evalutes Imam Muslim's work titled Kitâbu't-Temyîz consists of an introduction and two chapters. In the introduction, basic explanations about the thesis are given. In the first chapter, the Muslim's life and his works of are outlined. This chapter also includes the authors who was referring to Kitâbu't-Temyîz in one of the following forms: refering, mentioning name, quoting and etc. in post-Muslim period; Through these it is attempted to show that the work (Kitâbu't-Temyîz) belong to Muslim. In the second chapter, the content of Kitâbu't-Temyîz is examined. Every narrative criticized by Muslim has been handled separately. First, narration evaluations of Muslims and the method he followed were revealed; subsequently by including evaluations of different authors, comparison between them is provided. The main aim of making comparisons in this way is to reach a general idea about the criticism activity of Muslim in Kitâbu't-Temyîz. Although there are many concepts in the work illusion, galat, wrong, munkar, tashîf, ziyâdah are frequently used in the same meaning in the sense of their dictionary contents.