Üç tema üzerinden Niyazi Berkes sosyolojisi: Toplumsal yapı, çağdaşlaşma ve aydınlar
Sociology of Niyazi Berkes on three themes: Social structure, modernization and intellectuals
  1. Tez No: 490714
  2. Yazar: MUSTAFA DOĞACAN SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışması Niyazi Berkes'in sosyolojisini toplumsal yapı, çağdaşlaşma ve aydınlar temaları üzerinden ele almaktadır. Çalışmada özgün bir sosyoloji anlayışına sahip olan Berkes'in sosyoloji ve düşünce tarihindeki konumu bağlamında bu üç tema incelenmiştir. Dolayısıyla çalışmada ne sadece Berkes'in çözümlemeleri ne de sadece tarihsel dönemler söz konusudur. Hem toplumsal yapı hem çağdaşlaşma hem de aydınlar temaları, diğer birçok sosyolog ve düşünürün yorumlarıyla genişletilmiş, Berkes'in özgün düşünsel dünyası açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada Berkes'in gazetedeki köşe yazılarından en bilimsel kitaplarına kadar bütün eserleri incelenmiş ve sosyolojisinin üç teması bu üretimlerle şekillenmiştir. Çalışmanın sonucunda ulaşılan en önemli sonuçlar ise, Berkes'in özgün bir sosyoloji anlayışına sahip olduğu, düşünsel bir tutarlılığının olduğu ve Türkiye'nin toplumsal ve tarihsel sorunlarıyla en fazla ilgilenen sosyologlardan biri olduğudur.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the sociology of Niyazi Berkes through the following three salient themes: social structure, modernization and intellectuals. These three themes within the context of the status of Berkes in sociological and intellectual history are explored who had a unique understanding of sociology. Thus, this study includes both the analyses of Berkes and historical eras. The themes of social structure, modernization and intellectuals are expanded through the interpretations of many other sociologists and philosophers with an aim to account for the unique intellectual world of Berkes. In the present study, all works of Berkes from his columns in newspapers to his most scientific books were examined, and the three themes of his sociology were shaped in accordance with his works. The most significant results obtained at the end of this study are that Berkes had a unique understanding of sociology, he was intellectually consistent and one of the prominent sociologists who were most interested in the social and historical issues of Turkey.