Pülümür ve çevresindeki halk inanışları
The folk beliefs in Pülümür and its surroundings
  1. Tez No: 490728
  2. Yazar: NURCAN DİKME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada Pülümür ve çevresinde devam eden veya zamanla değişikliğe uğramış/ortadan kalkmış halk inanışları, gözlem ve mülakat yöntemleriyle elde edilen veriler ışığında belirlenmeye ve incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmadaki amaç bir bütün içerisinde (coğrafi olarak) bir parça olan Pülümür ve Çevresindeki Halk İnanışlarını aktararak diğer parçalarla benzerlikleri/farklılıkları ortaya koyabilmektir. Bu çalışmada gözlemlenen; değişen hayat şartlarına göre bazı inanışların ortadan kalktığı, bazılarının değişikliğe uğrayarak devam ettiği ve bazılarının ise değişmeden sürdüğü yönünde olmuştur. Özellikle Geleneksel Türk Dini yapısı içinde yer alan unsurların Anadolu'nun birçok bölgesinde varlığını değişik uygulamalarla, ancak merkezde aynı düşünce ile devam ettirdiği (yer-su kültü, dağ kültü, ateş ve ocak kültü vb.) görülmüştür. Giriş bölümünde; araştırmanın amacı, yöntemi ve sınırlılıkları ile Pülümür ilçesinin coğrafi ve tarihi özellikleri, sosyo-kültürel yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde; teze kaynaklık eden, günümüzde Anadolu halk inanışlarının da temeli olan Geleneksel Türk Dini yapısı ile halk inanışlarının kapsamı ve önemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; Pülümür ve Çevresindeki Halk İnanışlarından geçiş dönemleri (doğum, evlenme ve ölüm) ile ilgili inanış ve uygulamalar, dini ve özel günlerde yapılan uygulamalar, günlük hayat ile ilgili uygulamalar, oruçlar, tabiat ve hayvanlar ile ilgili inanışlar ile ziyaret yerleri ile ilgili inanış ve uygulamalar gözlem ve mülakat yöntemleriyle elde edilen bilgiler çerçevesinde belirlenmeye ve aktarılmaya çalışılmıştır. Sonuç kısmında ise Pülümür ve Çevresindeki Halk İnanışlarının değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has tried to be defined and analysed that the people's beliefs that have been goin on, changed or no longer exist over the time in Pülümür and around the region in the light of data obtained by observation and interview methods. The aim of this study is to be able to demonstrate similarities / differences with other parts by conveying the people's beliefs in Pülümür and its surroundings, which is a (geographically) part of the whole. The observation showed that according to the changing life conditions, some beliefs have been survived, some of them have been continued with some changes, and some of them have been continued unchanged. Particulary, the elements in the traditional Turkish Religious Belief system have continued their existence in almost every region of Anatolia with different implementations, but it has observed that in the center the same belief is driven. The introductory part gives information on the purpose, method and limitations of the research and geographical and historical features and socio-cultural structure of the Pülümür region. In the first chapter; as the source of the thesis; The traditional Turkish religious structure which is the basis of the Anatolian people's beliefs today and which is the basis of Anatolian folk beliefs are emphasized. In the second chapter; Practices related to transition periods from the people's beliefs and practises in Pülümür and its surroundings, religious and occasional practices, practices related to daily life, beliefs about nature, fasting, animals and beliefs about places of visit were tried to be defined and conveyed within the framework of information obtained through observation and interview methods. Finally, in the conclusion chapter, the folk beliefs in Pülümür and its surroundings has been evaluated.