Antik Dönemde Lampsakos kenti ve sikkeleri
Lampsakos city and coinage in the Ancient Period
  1. Tez No: 490729
  2. Yazar: ÖZKAN ERTOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÇİZMELİ ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
“Antik Dönemde Lampsakos Kenti ve Sikkeleri”başlıklı bu tez çalışması kapsamında antik dönem boyunca Lampsakos kentinin tarihi coğrafyası, kentte önemli bir yere sahip olan Priapos kültü ve kentin ekonomisi incelenmiştir. Arkaik dönemden itibaren başlayıp Roma imparatoru Gallienus Dönemi‟ne kadar belirlenen süre içerisinde kenttin darp ettiği sikkelerden bir katalog oluşturulmuştur. Sikkeler üzerinden kentin siyasi, ekonomik ve sosyal yaşantısı hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study entitled“The City of Lampsakos and Coins”was investigated within the historical geography of the city of Lampsakos, the Priapos cult which have an important place in the city and economy. A catalog was created from the Archaic period to the Roman emperor Gallienus period, from the minted coins in Lampsakos city. Information was given about the political, economic and social life of the city through coins.