Cumhuriyet Dönemi mutasavvıflarından doktor Münir Derman, hayatı, eserleri ve tasavvufi görüşleri
Republic Period sufi doctor Munir Derman's life, works and thoughts
  1. Tez No: 490741
  2. Yazar: ESRAGÜL BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM CEBECİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Din, Sosyoloji, Biography, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 539
Özet
20. yüzyıl mutasavvıflarından Münir Derman, 1909 yılında Trabzon'da doğdu. Trabzon Liseesi'ni bitirdikten sonra Cumhuriyet'in ilk yıllarında başarılı öğrencilerin Avrupa'ya eğitim amacıyla gönderilmesi için düzenlenen Avrupa Konkuru adı verilen sınavlara girerek Fransa'nın Lyon şehrine Psikoloji tahsil etmek üzere gönderildi. 7 yıllık devlet bursunun ilk üç yılında Lyon Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nü bitirdi, ardından aynı üniversitede Felsefe Bölümü'nü tamamladı. Ancak en büyük hayali tıp doktoru olmaktı, bu sebeple orada Tıp Fakültesi'ne kaydoldu ancak burs süresi bittiği için Türkiye'ye döndü ve İstanbul Tıp Fakültesi'nde tıp tahsilini tamamladı. Aynı zamanda Mısır'ın El Ezher Üniversitesi'nde de İlahiyat tahsil etti. Kendisi Arapça, Farsça, Fransızca, Almanca ve İngilizce'yi çok iyi bilir ve bu dillerde bilimsel makaleler yazardı. Daha lise yıllarında başladığı Judo sporuna olan ilgisini hayatı boyunca devam ettirdi. Fransa'da Japonlara ait bir judo kulübünden siyah kuşak 7 Dan olarak diploma aldı. Türkiye'de yıllarca fahrî olarak judoyu öğretti ve bu sporu sevdirdi. Münir Derman, tasavvufun yaşandığı köklü bir aileden geliyordu. Anne tarafından büyük dayısı Ahmed Ziyaüddin-i Gümüşhanevî, baba tarafından büyük dedesi ise Şeyh Şamil'dir. Hocası Buhara'lı Ömer İnan Efendi'nin manevî eğitiminde daha çok genç yaşlarda seyr-ü sülukunu tamamlamıştı. Bir tıp doktoru olarak uzun yıllar Türkiye'de çalışmış, uluslararası tıp dünyasında adından söz ettiren çok önemli ameliyatlara imza atmıştı. Bir mutasavvıf olarak hayatını insanlara faydalı olmaya adamış ve 1989 yılında Ankara'da vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Munir Derman is a 20th century Sufi, who was born in Trabzon in 1909. After he graduated from Trabzon High School, he applied to the Europe Scholarship Exams organized by the state during the first years of the Republic and he was sent to France to study Psychology in University of Lyon. He graduated from Department of Psychology in three years and later he studied Philosophy in the same university. His dream was to study medicine and to be a doctor therefore he started the School of Medicine in France but his scholarship ended, so he returned back to Turkey and completed the medical school in İstanbul University. He also studied religion in El Ezher University in Egypt. He knew Arabic, Persian, French, German and English very well and he wrote academic papers in those languages. He started judo in high school and in France, he went to a Japanese judo club and got black belt, 7 dan diploma. He taught judo voluntarily to people all through his life. Munir Derman was coming from a family where Sufism was practiced strictly. Ahmed Ziyauddin Gumushanevî was his great uncle from his mother's family and Sheik Samil was his great grandfather from his father's family. He was raised by his master Sheik Omer İnan Efendi from Bukhara in very young ages. As a Sufi he devoted his life to people's service and died in 1989 in Ankara.