Şizofreni hastalarında depresyon ve içgörü arasındaki ilişki
  1. Tez No: 490852
  2. Yazar: ECEM ERKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EMRE SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, şizofreni tanısı almış hastaların depresyon düzeyleri ve içgörüleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Sosyodemografik özellikler ile hastalık belirtileri arasındaki ilişkinin de ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini, NP İstanbul Hastanesi'nin kapalı servislerinde yatmakta olan 11 kadın, 41 erkek toplam 52 hasta oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri Sosyodemografik Bilgi Formu, Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği ve İçgörünün Üç Bileşenini Değerlendirme ölçekleri kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler Paired-Sample T-Testi ve Pearson Korelasyon analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Çalışmamızda; hastaların yatış ve çıkış süreçleri arasında depresyon ve içgörü düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to establish the association between depression severity and insight in patients diagnosed with schizophrenia. A secondary aim is to analyse the association between sociodemographic features and symptoms of the disorder. The sample consists of 52 inpatients in NPİstanbul Hospital, of which 11 are female and 41 are male. The data were collected using Sociodemographic Data Form, Positive and Negative Syndrome Scale, Beck Depression Inventory, The Calgary Depression Scale for Schizophrenia, Schedule for Assesing the Three Components of Insight. The data were analysed by Paired-Sample T-Test and Pearson Correlation analysis. This study demonstrates a significant negative correlation of depression with insight between admission and discharge periods.