Eski Yakındoğu'da ölçü birimleri
Units of measure in the ancient Near East
  1. Tez No: 490879
  2. Yazar: HACI ÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Paleolitik Dönem'de ağaç, kemik parçaları ile mağara, kaya duvarlarına çentik ve çizik atarak sayılama yöntemi oluĢturan insanoğlu, Neolitik Dönem'de ise toprak mülkiyet hakkını kazandıktan sonra ağırlık-ölçü birim uygulamasını kullanmaya baĢlamıĢtır. Ağırlık-ölçü biriminin geliĢmesinde ve uygulanmasında üretimin geniĢ yer tutması, üretim fazlası ürünlerin belirli bir bedel karĢılığında değerlendirilmesi, hububat değerindeki ürünlerin sayı ve ağırlıklarının tespiti gibi geliĢmeler oldukça etkili olmuĢtur. Bu aĢamada çok sayıda değerli taĢ veya madeni külçe, kayıt ve belgeleme yapmak için belirli ağırlık ölçüsü haline getirilmiĢ ve önemli ölçüde kullanılmıĢtır. Bu kullanım Mezopotamya (Sümer, Akad, Babil, Asur), Mısır (El-Amarna) ve Anadolu'da (Hitit) farklılıklar göstermesine rağmen paralel etkileĢimsel Ģekilde devam etmiĢtir. Ek olarak üç merkez arasındaki yol ağı sistemi ve mesafe durumu, ticarette taĢınma ve bulundurma zorunluluğu ilkesinin en büyük sorununu oluĢturmaktaydı. Bu sorunu aĢmak için de gümüĢ, altın ve diğer değerli madenler hem ödeme aracı hem de ticareti kolaylaĢtıran ağırlık ölçüsü olarak tercih edilmiĢtir. Böylelikle ağırlık-ölçü kavramı, insanoğlunun yaĢamsal aktivitelerini gerçekleĢtirmesi ve günlük ihtiyaçların kolaylıkla giderilebilmesi üzerine kullanılmıĢ ve geliĢtirilerek günümüze kadar gelmiĢtir.
Özet (Çeviri)
In the Paleolithic period, mankind who made the method of counting by throwing notches and scratches on wood, bone fragments and cave walls, began to use the weight-measuring unit application after earning the right of land ownership in the Neolithic Period. The development of the weight-measuring unit has been quite effective in the development and implementation of the production, such as the large production space, the evaluation of the products for production at a certain cost, the determination of the number and weight of the products in cereal value. At this stage, precious stone or metal ingots have been made a significant measure for recording and documentation and have been used to a considerable extent. This usage continued in parallel interactivity, although it did not show differences in Mesopotamia (Sumerian, Akkadian, Babylonian, Assyrian), Egypt (El-Amarna) and Anatolia (Hittite). In addition, the road network system and the distance condition between the three centers constituted the biggest problem of the principle of the necessity of transportation and possession. In order to overcome this problem, silver, gold and other precious metals have been preferred both as means of payment and as measures of weight to facilitate trade. Thus, the concept of weighted measure has been used to make life activities of mankind easier and to eliminate daily necessities easily, and has been developed to day-to-day.