Osmanlı diplomasisinde dönemsel değişimin dinamikleri
Dynamics of periodic change in Ottoman diplomacy
  1. Tez No: 490922
  2. Yazar: ABDULGAFUR LEVENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ATATÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Osmanlı Devleti, kendinden önceki Türk-İslam Devletleri, Roma ve Bizans İmparatorluklarından etkilenmekle birlikte, kendine ait kurumlar, yönetim biçimi, siyaset, dış politika ve diplomasi anlayışı oluşturarak, zaman içerisinde bir beylikten cihanşümul bir devlet konumuna yükselmesinin en önemli nedenlerinden biri de, kuruluşundan itibaren uyguladığı diplomasi anlayışıdır. Osmanlı Devleti'nin diğer devletlerle olan münasebetleri incelendiğinde, 1699 Karlofça Antlaşması'na kadar üstün ve baskın taraf olmayı devam ettirdiği anlaşılmaktadır. Mezkûr antlaşmadan sonra Osmanlı, savaşlarda eski üstünlüğünü gösteremediğinden, kayıp vermeme, mevcudu muhafaza ve kaybedileni telafi etme adına, ad hoc diplomasi tutumundan vazgeçerek, karşılıklı diplomasiyle denge politikası uygulayarak kayıpların telafisi yolunu izlemiştir. Bu çalışmada, Osmanlı diplomasisinde meydana gelen değişimi tetikleyen unsurlar, dönemsel olarak incelenmiştir. Ayrıca, askeri ve ekonomik güç unsurlarının zamanla tezyifi, milliyetçilik ve dinin Osmanlı diplomasisine etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, diplomasi kelimesinin menşe-i, lügat ve ıstılahı anlamları, diplomasinin tarihsel süreci, dinlerden etkilenmesi araştırılarak zikredilmiştir. İkinci bölümde, Osmanlı diplomasisinin kavramsal altyapısı, inşasının referansları ve kurumsallaşma süreciyle birlikte, modern diplomasiye geçiş izah edilmiştir. Üçüncü bölümde, Osmanlı Devleti'nin kuruluş ve yükseliş dönemi diplomasisi, yapısal ve siyasal dönemler şeklinde araştırılmıştır. Dördüncü bölümde ise, duraklama ve gerileme dönemi diplomasisi, Osmanlı'da bağımsızlık ve ıslahat hareketleri, isyanların diplomasiye etkisi ve diplomaside kırılma oluşturması ortaya konulmuştur. Böylece Osmanlı İmparatorluğu'nda diplomasinin siyaset üzerinde olumlu olumsuz etkileri/dönemsel değişimi tetikleyen dinamikleri araştırılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde, Osmanlı İmparatorluğu diplomasisinde kurumsal ve işlevsel önemli değişikliklerin konjonktürel olarak yaşandığı ve uygulandığı sonucuna varılmış ve dönemsel izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important reasons for the rise of the Ottoman State from a Beylik to a Global State over time, while being influenced by the previous Turkish-Islamic States, Roman and Byzantine Empires, and creating its own institutions, governance style, politics and an understanding of foreign policy and diplomacy, is the understanding of diplomacy that had been practiced since its foundation. An analysis of the Ottoman State's relations with other states reveals that maintained its position as the superior and dominant party until the Karlowitz Treaty in 1699. Following the aforementioned treaty, the Ottoman Empire, being unable to demonstrate its previous predominance, abandoned its ad hoc diplomatic approach and followed the path of compensating losses by applying mutual diplomacy with a policy of balance in order to prevent losses, preserve what it had and compensate what had been lost. In this study, the elements that triggered the change in the Ottoman diplomacy have been examined according to periods. Also, the derision of military and economic power elements over time, and the affects of nationalism and religion on the Ottoman diplomacy have been researched. In the first chapter of the study, the root and the lexical and terminological meanings of the word diplomacy, the historical process of diplomacy, and the influences of religions have been researched and mentioned. In the second chapter, the conceptual infrastructure of Ottoman diplomacy, the references of its construction and the process of its institutionalization have been explained along with the transition to modern diplomacy. In the third chapter, the diplomacy of the Ottoman Empire during its rise and classical age has been examined as structural and political periods. In the fourth chapter, diplomacy during the periods of stagnation and decline, independence and reform movements in the Ottoman Empire, the effect of rebellions on diplomacy the fact that they caused a fracture in diplomacy have been asserted. Thus, the negative and positive effects of diplomacy on politics/its dynamics that triggered the periodic change in the Ottoman Empire have been investigated. As a result of these studies, it is concluded that significant institutional functional changes in the diplomacy of the Ottoman Empire were conjuncturally experienced and practiced and it has been periodically explained.