Türk oyun yazarlığında postmodernist eğilimler ve örnek oyun okumaları
Postmodernist tendencies and play readingexamples in Turkish playwriting
- Tez No: 490947
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÇELENK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışma, yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren toplumsal, ekonomik ve kültürel alanda büyük dönüşümlerin sonucu olarak ortaya çıkan yeni bir aşamanın; postmodern durumun, Türk oyun yazarlığındaki yansımalarını tartışmak üzere kaleme alınmıştır. Öncelikle, moderniteye bir tepki olarak doğan, politik ve ekonomik alanda postmodernite, kültürel ve sanatsal alanda postmodernizm olarak tanımlanan ve hâlâ hakkındaki tartışmaların sürmekte olduğu postmodern duruma ilişkin düşünür, sosyolog, sanatçı ve eleştirmenlerin farklı yaklaşımları incelenmiştir. Ardından Türkiye'nin özgül koşulları içinde postmodern durumun ortaya çıkmasına neden olabilecek modern akla ve onun yarattığı projelere duyulan tepkiler tartışılmıştır. Ve son olarak da postmodern sanatın özelliklerinin izi sürülerek, Türk oyun yazarlığında postmodern eğilim gösterdiği düşünülen oyunlar, postmodernist bir yöntemle okunmuştur. Bu tezin temel amacı; bugüne kadar geçerli olan modernist akıl yürütme biçimlerinin, yaşamda ortaya çıkan yeni olgular karşısında yetersiz kalışıyla birlikte, postmodernist okuma yönteminin gerekliliği ve hatta kaçınılmaz oluşuna vurgu yapmak ve örnek okumalar aracılığıyla bu yönteme ilişkin bir fikir verebilmektir.
Özet (Çeviri)
This study is written to argue the reflections of a new phase; postmodern situation, emerged after the second half of the twentieth century as a result of large scale transformations in social, economic and cultural fragments. First, different approaches of philosophers, sociologists, artists and critics about postmodern situation about which there is still an ongoing debate, emerged as a reaction against modernity and defined as postmodernity in the politic and economic arenas and as postmodernism in cultural and artistic realm, had been analyzed. Then, the reactions against the modern psyche which might encompass the postmodern situation to emerge in the specific conditions of Turkey and the projects which has been created through that psyche had been discussed. Finally, by tracking the properties of postmodern art, those plays which are assumed to exhibit a postmodern tendency in Turkish playwriting course had been read by a postmodernist method. The fundamental aim of this thesis is to make an emphasis on the necessity and even inevitability of postmodernist reading with the emergence of inefficiencies of modernist reasoning genres against recently emerged phenomena in life and to give ideas through sample readings.