Generalized inverses of max-plus matrices and their algebraic and topological properties
Maximum toplama matrislerinin genelleştirilmiş tersleri ve bunların cebirsel ve topolojik özellikleri
- Tez No: 491073
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET ZEMÇİ ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde ilk olarak max-plus cebrinin cebirsel ve topolojik özellikleri verilmiştir. Daha sonrasında max-plus cebrinde denklem sistemlerinin nasıl çözümleneceği gösterilmiştir. Özdeğer ve özvektör hesaplmaları yapılmıştır. Son olarak orjinal araştırmamızda max-plus cebrindeki matrislerin genelleştirilmiş ve Moore-Penrose tersleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis firstly algebraic and topological structure of max-plus algebra is given. And then we also explain how to solve systems of max-plus equation. The techniques for find the eigenvalue and eigenvector in max-plus algebra are given. Additively computing way of invertible matrices and determinant in max-plus algebra are given. Lastly in our original research we address numerically reliable computation of generalized and Moore-Penrose inverse in max-plus algebra.