Synthesis and characterization of nanoscaled hemostatic materials
Nano ölçekli hemostatik malzemelerin sentezlenmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 491078
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Nano ölçekli hemostatik malzemelerin sentezlenmesi ve karakterizasyonu başlıklı bu projede gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde hem hafif sıyrıklar hem de travmatik yaralanmalar sonucu meydana gelen ölümcül kan kayıplarının önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda hedef malzemeler kitin ve kitosan türevleri baz alınmıştır. Baz alınan bu malzemelerle üretilen hemostatik yani kan durdurucu malzemelerle sprey, jel ve toz numuneler hazırlanıp karakterize edilmiştir. Yapılan analizler dahilinde numunelerin kimyasal bağ yapıları, formülasyonları, mikroyapıları ve reçeteleri belirlenmiştir. Akabinde yapılan deneyler sonucunda hafif yaralanmalar için en pratik uygulamanın sprey ve jel kullanımı, travmatik yaralanmalar için de en uygun tekniğin üretilen toz numunelerin kulllanımı olduğu kanısına varılmıştır. Bu tekniklerin yra bölgesindeki uygun kullanımı, yara bölgesine tutunabilirliği, nüfuz edebilirliği, viskozite ve emilim kabiliyeti parametreleri göz önünde bulundurularak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında üretilen hemostatik malzemelerin her birinin yara bölgesindeki etkinliği başarıyla sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It was aimed to prevent fatal blood loss which resulted from both minor abrasions and traumatic injuries as a result of the studies carried out in this project titled“Synthesis and characterization of nanoscale hemostatic materials”. In this context, the target materials are based on chitin and chitosan derivatives. Spray, gel and dust samples were prepared and characterized with hemostatic blood-stopping materials produced from these materials. The chemical bonds, formulations, microstructures and prescriptions of the samples were determined within the analyzes made. As a result of subsequent experiments, it has been concluded that spray and gel use of the most practical application for slight injuries is the use of dust samples produced as the most appropriate technique for traumatic injuries. The most appropriate use of these techniques has been determined by taking into account the parameters of the ability of adhesion, penetrability, viscosity and absorbency at the wound site. The efficacy of each of the hemostatic materials produced within the scope of the study has been successfully completed.