Platform development for parallel operation of single board computers
Tek kart bilgisayarlarla paralel işlem yapabilmesi için platform geliştirilmesi
  1. Tez No: 491077
  2. Yazar: KÜBRA KARADAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mobil aygıtlar, bilimsel ve endüstriyel uygulamalar ya da nesnelerin interneti çalışmaları gibi teknolojideki son gelişmeler, bu verileri işlemek için büyük miktarda veri ve yüksek performanslı donanım gerekliliğini yarattı. Aynı zamanda, teknolojik gelişmeler nedeniyle, büyük programların işlenmesi, yoğun data transferleri ve birbirine bağlı eleman unsurlardan eşzamanlı veri akışı olan sistemlerin artması, günlük hayatın kaçınılmaz bir parçası oldu. Bir çözüm yöntemi olarak pahalı sunucuların varlığının yanında, bunların hepsine, hızlı, ekonomik, ölçeklenebilir, verimli ve esnek çözümler gereklidir. Bu noktada, yüksek performanslı bilgi işlem ve paralel programlama, veri açısından zengin, büyük ölçekli programları çözmek için bu darboğazı karşılayabilir. Beowulf kümeleme, programları, bölünmüş görev parçaları halinde çalıştırmak için çoklu işleme platformu sağlayan yüksek performanslı bilgi işlem yaklaşımlarından biridir. Bu tezde, tek kart bilgisayarlardan (SBC) oluşan ölçeklenebilir bir Beowulf kümesi oluşturulmuş ve onun performansı değerlendirilmiştir. Tek kartlı bilgisayarlar, kredi kartı boyutları, uygun fiyatlı olması ve gerekli performansı karşılaması nedeniyle hesaplama düğümü olarak tercih edilmiştir. Platformun altyapı işletim sistemi Linux işletim sistemine dayalı olarak geliştirilmiştir. Python programlama dili olarak seçilmiş ve MPI (mesaj geçiş ara yüzü) ve MPI4py paralel işlemleri gerçekleştirmek için kullanılmıştır. Platform, programlarla test edilmiş ve sonuçlar, bu alandaki daha önceki çalışmalara göre değerlendirilmiştir. Ölçeklenebilir hızlanma eğilimi test sonuçlarından gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent improvements in technology like mobile devices, Internet of things equipment or scientific and industrial applications generated large amounts of data and necessity of high performance hardware to process this data. Besides, because technological improvements, the processing of large programs, the transformation of enormous data, and the increase of systems which have the simultaneous data flow from interconnected discrete elements have become an inevitable part of daily life. Even though there exist expensive servers there is always a need for all these needed are required fast, affordable, scalable, efficient and flexible solutions. At this point, High-performance computing and parallel programming can meet at this bottleneck to solve data-rich, large-scale programs. Beowulf clustering is one of the high-performance computing approaches which is provides multiprocessing platform to run programs into as divided tasks parts concurrently. In this thesis, a scalable Beowulf cluster consisting of single board computers (SBC) were built and were evaluated its performance is evaluated. Single board computers are preferred as a computing node because of its credit card size, affordability and its ability to meet to the required performance that is needed. The infrastructure operating system of the platform was developed based on Linux operating system. Python was selected preferred as the development environment programming language and MPI was used to the (message passing interface) and MPI4py were used to carry out parallel operations. The platform was tested with problems programs with different characteristics and results were evaluated compared according to with previous studies in this field. Scalable speed up tendency is observed from test results.