A tool for collecting data from active devices on a network
Ağ üzerinde bulunan etkin aygıtlardan veri toplamak için bir araç
- Tez No: 491084
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte bilgisayar ağları da oldukça geniş bir alanda kullanılmaktadır. Genişleyen bu ağ yapısıyla birlikte, sistemlerin sorunsuz bir şekilde çalışması için ağın yönetimi zorunlu hale gelmiştir. Ağ yönetiminin kolay olması için birçok ağ yönetim protokolü geliştirilmiştir, bu protokollerden biri de Basit Ağ Yönetim Protokolü (SNMP)'dir. SNMP ile ticari ve açık kaynaklı birçok ağ yönetim yazılımları geliştirilmiştir. Ticari amaçla geliştirilen yazılımlar ya çok kapsamlı ve maliyetli ya da belirli bir ürüne özel, açık kaynak olanlar ise ya çok basit ve yetersiz ya da çok karmaşık bir yapıda geliştirilmiştir. Bu nedenle kullanımı kolay, açık kaynaklı bir ağ yönetim yazılımı geliştirilmesi gerekli görülmüş ve bu çalışma kapsamında Dokuz Eylül Ağ Yönetim Aygıtı (DENET) adıyla anılacak olan bir yazılım geliştirilmiştir. Geliştirilen yazılım bir yönetici ve iki ajan bilgisayardan oluşan küçük bir ağ yapısında test edilmiştir. DENET'in kullanıcı dostu arayüzü ile ağ yönetimini kolaylaştırmak hedeflenmiştir. DENET, Ağ Haritalama (NMAP) ile üzerinde SNMP kurulu olan makinaları keşfedilebilmekte; İnternet Protokol (IP) adresi, port numarası ve Nesne Kimliği (OID) ile istenilen ajan cihazdan veri toplayabilmekte, bu veriler üzerinde değişiklik yapabilmekte ve sadece IP adresi kullanarak sistem kaynakları ile ilgili gerekli olan bazı grafikleri oluşturabilmektedir. Ağ yöneticisinin veriyi toplarken işini daha rahat yapabilmesi amacıyla da küçük bir Yönetim Bilgi Tabanı (MIB) arayüz üzerinde oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the computer networks are used in a wide area with the advancement of technology. The network management has become compulsory in order to work with the network system smoothly in the growing network structure. A lot of network management protocols such as Simple Network Management Protocol (SNMP) were created in order that network management could be done easily. Plenty of commercial and open-source software were developed by using SNMP. However, the commercial software is either very comprehensive and costly or developed for special vendor devices. Whereas, the open source software are either very simple and inadequate for usage or very complex. Therefore, a necessity to develop simple, easy to use and open-source tool was seen and in the scope of this thesis, a tool named Dokuz Eylul Network Management Tool(DENET) was developed. The tool was tested and approved in a testing environment including one manager and two agent devices. Besides with DENET, the network management aim to be eased owing to the fact that it has user-friendly interface. DENET can discover the agent devices on which SNMP installed by using Network Mapping (NMAP); can gather and alter data of these devices by using Internet Protocol (IP) address, port number and Object ID (OID); and can create system graphics of the devices by using IP address. Moreover, a simple Management Information Base (MIB) tree in the main interface was created manually in order to gather and set data easily.