3D printing of nanoparticle loaded hydrogels for biomedical applications
Nanopartikül yüklü hidrojenlerin biyomedikal amaçlı 3 boyutlu baskısı
  1. Tez No: 491083
  2. Yazar: HAKAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN ŞENDEMİR ÜRKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hidrojeller yüksek su içeriğine sahip 3B ağsı yapılardır. Doğal ekstraselüler matrise yapısal benzerliklerinden ötürü doku mühendisliğinde hücre taşıyıcıları ve iskele olarak yaygın şekilde kullanılmaktadırlar. 3D baskı ve hidrojellerin potansiyelini birleştirmek, fonksiyonel bir 3D doku matrisinin hazırlanmasında heyecan verici yeni bir alandır. Nanomateryal sentezi ve fonksiyonelleştirilmesindeki hızlı gelişme, biyomedikal uygulamalar için hücresel işlevlerin harekete geçirilmesi ve manipülasyonunda ileri çalışmalara yol açmıştır. Son zamanlarda, manyetik hidrojeller, aktif tepki özellikleri ve uzun süreli uygulamalar için yeni bir biyolojik bileşik olarak ortaya çıkmıştır. Son derece düşük frekanslı darbeli manyetik alanlar ve nanopartiküller ile hücresel etkileşimleri kapsamlı olarak incelendiğinde, bu etkileşimlerin ardındaki temel mekanizmalar halen iyi anlaşılamamıştır. Bu çalışmanın amacı ekstrüzyon tabanlı 3D biyoyazıcı için enjekte edilebilir hücre yüklü manyetik hidrojellerin üretilmesi ve AC, 50 Hz, 0 mT ila 3 mT aralığında akış yoğunluğuna sahip çeşitli darbeli manyetik alana maruz kalma koşullarında 0 ila 100 ug / mL arasındaki çeşitli nanopartikül konsantrasyonlarının in vitro kültürlenmiş SH-SY5Y nöronal hücrelerin üzerinde etkilerini test etmektir. Eşzamanlı olarak, aşırı düşük frekanslı darbeli manyetik alanın ve manyetik hidrojel maruziyetlerinin hücre canlılığı ve nanopartikülün sitotoksisitesi gibi hücre-nanopartikül etkileşimleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Analizler, elektromanyetik alanın, manyetik hidrojel ile enjekte edilen SH-SY5Y nöronal hücreleri üzerinde nörit uzaması açısından olumlu etkileri bulunduğu ve 3D basılabilir manyetik hidrojellerin nörit uzaması için etkili bir yöntem olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hydrogels are 3D networks that have a high-water content. They have been widely used as cell carriers and scaffolds in tissue engineering due to their structural similarities to the natural extracellular matrix. Combining the potential of 3D printing and hydrogels is an exciting new field in the fabrication of a functional 3D tissue matrix. Rapid development in nanomaterial synthesis and functionalization has led to advanced studies in actuation and manipulation of cellular functions for biomedical applications. Recently, magnetic hydrogels have emerged as a novel biocomposites for their active response properties and extended applications. While cellular interactions with extremely-low frequency pulsed magnetic fields and nanoparticles have been extensively studied, the fundamental mechanisms behind these interactions remain poorly understood. The purpose of this study is to production of injectable cell-laden magnetic hydrogels for extrusion based 3D bioprinter and test the effects of various nanoparticle concentrations from 0 to 100 ug/mL in various pulsed magnetic field exposure conditions of AC, 50 Hz, 0 mT to 3 mT flux density on in vitro cultured SH-SY5Y neuronal cells. The effects of concurrent extremely-low frequency pulsed magnetic field and magnetic hydrogel exposures on cell-nanoparticle interactions, such as cell viability and cytotoxicity of nanoparticle are evaluated. Analyses suggest that electromagnetic fields enhance neurite elongation SH-SY5Y neuronal cells which injected with magnetic hydrogel and would be an effective method for neurite elngation within 3D printable magnetic hydrogels.