Sentetik selüloz kökenli katkıların çimento esaslı yapıştırma harcının fiziksel, mekanik ve reolojik özelliklerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of synthetic cellulose based admixtures on the physical, mechanical and rheological properties of cement based adhesive mortar
- Tez No: 491146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK FELEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Selüloz kökenli polimerik katkılı yapıştırma harçları, yapılarda sıkça kullanılan malzemelerdir. Bu tür malzemeler, taze halde reolojik özellikler açısından geleneksel çimento esaslı harçlara kıyasla farklılık göstermektedir. Aynı zamanda söz konusu harçların yapıştırılacak malzeme ile aderansının yüksek olması ve belirli mekanik özelliklere sahip olması beklenir. Bu tez kapsamında bir adet şahit harcın yanında hidroksi-etil selüloz (HES) ve iki farklı kimyasal yapıya sahip metil-hidroksi-etil selüloz (MHES) katkısı kullanılarak dokuz adet katkılı harç hazırlanmıştır. Katkı dozajı çimento ağırlığının %1,00'i, %0,50'si ve %0,25'i olmak üzere 3 farklı oranda kullanılmıştır. Çimento harçlarının öncelikle reolojik davranış açısından karakterizasyonu yapılmış daha sonra taze halde; priz başlangıç ve bitiş süreleri, su tutma kapasiteleri, birim hacim ağırlıkları, yayılma çapları belirlenmiştir. Sertleşmiş halde ise 7 ve 28 günlük eğilme, basınç deneyleri ile beraber 28 günlük aderans (çekme-koparma) deneyleri yapılmıştır. Sonuç olarak, farklı kimyasal kökenlere sahip selüloz türevlerinin çimento harcının reolojik ve mekanik özelliklerinde meydana getirdiği değişiklikler tespit edilmiş, bu katkıların kullanımı halinde elde edilecek avantajlar ve karşılaşılabilecek potansiyel sorunlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cellulose based polymeric adhesive mortars are commonly used in constructions. These materials differ in fresh form compared to traditional cement based mortars in terms of rheological properties. At the same time, it is expected that these admixtures have high adherence with the material to be adhered and that they have certain mechanical properties. In the scope of thesis, nine pieces of mortar were prepared by using hydroxy-ethyl cellulose (HES) and methyl-hydroxy-ethyl cellulose (MHES). The admixture dosage of 1.00%, 0.50% and 0.25% was used in 3 different ratios by the cement weight. Cement mortars are characterized primarily in terms of rheological behavior and then in fresh form; setting time, water retention capacities, unit volume weights and flow diameters were determined. In the hardened state, 28 days of adherence (pull-off) tests in combination with and 7 and 28 days flexural and compression tests were carried out. In conclusion, variations in the rheological and mechanical properties of cellulose derivatives with different chemical origins have been determined and the potential advantages and potential problems by using these admixture have been evaluated.