En iyi proje ekibinin oluşturulması için bulanık modeller ve uygulamaları
Fuzzy models to design optimal project team and related applications
- Tez No: 491154
- Danışmanlar: PROF. DR. EFENDİ NASİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kutulama problemi, farklı hacimlere sahip objelerin sınırlı hacme sahip kutulara yerleştirilmesi ve kutu sayısının minimize edilmesi şeklinde ifade edilebilir. Günlük hayatta birçok uygulama alanı vardır. Program akışı oluşturma, kargo yükleme, bütçe planlama gibi örnekler gösterilebilir. Günümüze kadar problemin birçok kolu üzerinde çalışılmıştır. Bu kollar dahi başlı başına birer dal haline gelmiştir. Sırt çantası problemi, bulanık mantık ile kutulama bu dallara örnek gösterilebilir. Bu tezde üzerinde çalışılan problem; oluşturulan takımlara kişilerin dağıtılması üzerine bir problemdir. Problemde kişilerin bir hacmi veya değerleri yoktur. Bunun yerine kişilerin takımlar ile bağımlılık ve uyumluluklarının derecelerini barındıran ilişki matrisleri vardır. Bu değerler sıfır ile bir kapalı aralığı içinde yer alan ondalık değerlerdir. Dolayısı ile problem klasik kutulama probleminden ayrılıp bulanık mantık içeren kutulama problemi sınıfına girmektedir. Burada, kişilerin takımlara dağılımından sonra oluşan çözüm kümesi, bulanık ilişki matrisleri kullanılarak dağılımın kalite derecesi hesaplanır. Takımların eleman sayıları da önceden tanımlanmış bir bulanık sayıya aidiyet değerleri ile derecelendirilir. Bu iki dereceden küçük olan değer, toplam kalite derecesidir. Bu kalite değeri maksimize edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, çalışmada çeşitli çözüm algoritmaları geliştirilmiştir. Algoritma kodları CSharp programlama dilinde hazırlanmış ve hesaplama deneyleri yapılmıştır. Deneyler sonucu, Macar algoritmasına dayanan yaklaşımın daha etkin olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The problem of bin-packing can be expressed as placing objects with different volumes in boxes with limited volume and minimizing the number of boxes. There are many application areas in daily life. Creation of program flow, cargo packing and budget planning are some of examples. It has been worked on many variations of bin-packing problem. The knapsack problem, bin-packing with fuzzy logic are examples of them. The problem studied in this thesis is; It is a problem on the distribution of the persons to the formed teams. The people in the problem do not have a volume or value. Rather, there are relational matrices that contain degrees of dependencies and compatibility of teams with teams. These values are decimal values between zero and one. Therefore, the problem is separated from the classic bin-packing problem and falls into the bin-packing problem which contains fuzzy logic. Here, the quality level of the distribution is calculated by using the fuzzy value matrices with the solution set formed after the distribution of the persons to the teams, and the element numbers of the teams are compared with the fuzzy number belonging values again. The value less than these two values is called the quality grade. This quality value has been tried to be maximized. For this purpose, various solution algorithms have been developed in the study. Algorithm codes are written in CSharp programming language and calculation experiments are done. Experiments have shown that the approach based on the Hungarian algorithm is more effective.