Hesaplamalı akışkanlar dinamiği programının (Flow-3D) kıyı bölgesinde akım - zemin – yapı etkileşiminin modellenmesindeki performansının araştırılması
Investigation of the performance of a computational fluid dynamic software (Flow-3D) in modeling flow – seabed – structure interactions in marine environment
- Tez No: 491184
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Akışkan akımlarını inceleyen temel bilim dalı, hesaplamalı akışkanlar dinamiğidir (Computational Fluid Dynamics, CFD). Bu dal, su mühendisliği problemlerinin çözümünde esas alınan bilim dalı olup, problemleri nümerik yöntemler ile çözüme ulaştırmayı sağlamaktadır. Nümerik çözümler genel olarak çok sayıda tekrar gerektiren denklem sistemleri ve sayısal işlemler içerdiğinden çözüme ulaşma yolunda bilgisayar sistemlerini kullanmak büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu nedenle problem çözümlerine daha kolay ulaşabilmek açısından“CFD”temel alınarak çok sayıda yazılım geliştirilmiştir. Sunulan çalışma kapsamında, farklı tipteki modelleme yazılımları tanıtılmış ve kıyaslanmış; bu yazılımlardan Dokuz Eylül Üniversitesi Hidrolik, Hidroloji ve Su Kaynakları Programında lisanslı olarak kullanılan Flow-3D programının performansı akım – zemin – yapı etkileşimine yönelik araştırmalar açısından değerlendirilmiştir. Değerlendirme esas itibariyle mevcut sayısal model çalışmaları ile Hidrolik Laboratuvarında yapılan deneysel çalışmalar kapsamında yapılmıştır. Tez kapsamında yapılan değerlendirme sonucunda; Flow-3D'nin; model için hazırlık süreci, fiziksel çevrenin tanımlanması ve modelin çalıştırılması açısından yeterli olduğu; ancak model sonuçlarının görüntülenmesi açısından diğer yazılımlarda olduğu gibi bazı zaaflarının bulunduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The field which studies about fluid dynamics called ascomputational fluid dynamic.(Computational Fluid Dynamics, CFD). This field is the based field to solve problems of water engineering via numeric approaches. Achieve a solution via computer systems provides a great convenience since the numeric solutions require a lot of equation systems and numeric calculations. So that, many software based on“CFD”has been developed in order to reach a solution faster. In this study, different modeling software introduced and compared; and Flow-3D's performance, used certified by Dokuz Eylül University Hydraulic & Water Resources Programme, has been evaluated in terms of flow – seabed -structure interaction studies. These evaluations have been virtually done within current numerical model studies and experimental studies on Hydraulic Labs. As a result of the evaluation within this thesis, FLOW-3D has been found as qualified while on preparation process of model and identifying the physical environment, however some weaknesses has been determined while displaying model results like the other software.