Gözenekli Si3N4 üzerine sol jel yöntemi ile yapılan hidroksiapatit kaplamaların karakterizasyonu
Characterization of hydroxyapatite sol gel coatings made on porous Si3N4
  1. Tez No: 491185
  2. Yazar: IŞIL MERVE SONGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYDIN GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Silisyum nitrür; yüksek aşınma ve korozyon dayanımı, birçok biyoseramikten daha düşük olan elastisite modülü ve daha yüksek olan kırılma tokluğu ile biyouygulamalar için uygun bir malzemedir. Bu çalışmada; biyoaktif hidroksiapatit, biyoinert silisyum nitrür altlık üzerine kaplanmıştır. Hidroksiapatit, sol-jel yöntemi ile hazırlanmıştır ve kaplamalar daldırarak kaplama yöntemi ile yapılmıştır. Kaplamanın altlığa tutunmasının zayıf olması problemine karşı sollere çeşitli katkılar yapılmış ve altlıklara farklı ön işlemler uygulanmıştır. Kaplamaların mikroyapısal ve elemental analizleri SEM/EDS ile yapılmıştır. Kaplamaların içerdiği fazlar XRD ince film analizi ile tespit edilmiştir. Elde edilen tozların termal davranışları DTA/TGA ile tespit edilmiştir. Son olarak tozların kantitatif faz analizi Rietveld yöntemi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Silicon nitride is a proper material for bioapplications because of its high abrasive strength and corrosion ressistance, lower Young modulus and higher fracture toughness than most bioceramics. In this study, bioactive hydroxyapatite was coated on bioinert silcon nitride substrate. Hydroxyapatite was prepared via sol-gel method and coatings were done by dip coating method. To overcome problems about lackness of adhesion between coating and substrate, various additives were added to sols and different pretreatments were applied to substrates. Microstructural and elemental analysis of coatings were done by SEM/EDS. Phases which coatings contain were detected via XRD thin film analysis. Thermal behaviors of obtained powders were detected with DTA/TGA. Finally quantitive phase analyses of powders was done by Rietveld method.