Art and architecture synthesis in Turkey: from 1950s to 1970s
1950-1970 aralığında Türkiye'de mimarlık sanat sentezi
  1. Tez No: 491187
  2. Yazar: HANDE TULUM OKUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEM ELA KAÇEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 442
Özet
Bu tezin amacı, 1950-1970 aralığında, Türkiye'de mimarlık sanat sentezini incelemektir. Bu doğrultuda, konunun dinamiklerini daha iyi anlayabilmek için kuramsal çerçeveler seçilmiştir. Birinci bölümde, konuyla ilişkili baskın kuramlar, Aktör Ağı Teorisi ve mimarlık sanat senteziyle ilişkili kelimeler mimarlık ve sanat bağlamında irdelenmiştir. İkinci bölümde, mimarlık ve sanat sentezinin teorik çerçevesini oluşturan Gesamtkunstwerk ve Bekleidung teorileri analiz edilmiştir. Bu bağlamda, teoriler ve sentez ilişkisini örnekleyen vakalar seçilmiştir. Üçüncü bölümde, ağa dayalı uygulamalar irdelenmiştir. Dördüncü bölümde ise,Aktör Ağı Teorisi bağlamında, mimarlık sanat sentezi pratiği analiz edilmiştir. Beşinci bölümde ise sentezin dönüşümü ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to examine the synthesis between art and architecture in Turkey in a specific era, from 1950s to 1970s. In this direction, theoretical frameworks were selected in order to understand the dynamics of the topic in a better way. In Chapter 1, one of the dominant theoretical frameworks, Actor Network Theory and the vocabulary for the art and architecture synthesis is explored in the architectural and artistic context. In Chapter 2, the theoretical framework of art and architecture synthesis, Gesamtkunstwerk and Bekleidung are analyzed. Some showcases are selected in order to express the integration of the theories and the art and architecture synthesis. In Chapter 3, the educational and collective networks of the synthesis are examined. In Chapter 4, the practice of the synthesis between the art and architecture is analyzed in the context of Actor Network Theory. Finally, in fifth chapter, the transformation of the synthesis is examined.