Optimization of water usage in hydroelectric power plant
Hidroelektrik santralinde su kullanımının optimizasyonu
  1. Tez No: 491220
  2. Yazar: GÜLBİN GÜLBAHAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ETHEM ÇANAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezin amacı, stokastik dinamik programlama yöntemini kullanarak saatlik elektrik fiyatları, depolama ve pompa kullanım maliyetleri göz önüne alınarak kârın en üst düzeye çıkarılmasıdır. Optimizasyon, gün öncesi fiyat tahmini tabanlı su değerlerinin kullanımıyla analiz edilmiştir. Türbin ve pompa; elektrik ve su depolaması yapılması için hidroelektrik santralinde kullanılmıştır. Tüm elektrik fiyatları, Türk Lirası para birimi ile Türkiye pazarından alınmıştır. Bu tez herhangi bir deneme veya prototip içermez. Bunun yanısıra, kapsamlı bir literatür araştırması ve metodoloji gerektirir. Bu tezde incelenen ve sonucu paylaşılan üç dava bulunmaktadır. Pompanın veya türbinlerin kullanımı, olasılık senaryolarına göre kararlaştırılmıştır. Modelin karar verme davranışının çoğunlukla fiyat değişimine bağlı olduğunu gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to maximize the profit with considering hourly electricity prices, storage and pump usage cost during the peak off periods by using Stochastic Dynamic Programming. The analysis is going to be consummated that usage of day-ahead price forecast-based water values. Turbine and pump are used to produce electricity and water storage in hydropower plant. All the electricity prices have taken from Turkish market with a Turkish Lira currency. This thesis does not include any experiment or prototype. It requires comprehensive literature survey and methodology. There are three cases that have examined and results have been shared. The usage of the pump or turbine has been decided according to probabilistic scenarios. It shown that behavior of the determination mostly depends on the price change.