Bağlama gövdesinin akustik analizi ve incelenmesi
Acoustical analysis of body of the baglama
- Tez No: 491219
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAMIK ÇIPLAK, YRD. DOÇ. DR. YAHYA BURAK TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, bağlama kapağının nümerik ve gitar kapağının deneysel ve nümerik kıyaslamaları ile karşılaştırılarak, bağlama gövdesi için de nümerik bir analiz sunularak, gövdedeki parçalar için rezonans modlarındaki doğal frekanslar karşılaştırılmıştır. Gitar kapağının deneysel ve nümerik sonuçları kıyaslanarak, sonlu eleman metodu kullanılarak bağlamanın kapak ve gövdesi için de nümerik analiz ile doğal frekanslar ve rezonans modu şekilleri çözümlenmiştir. Bağlama kapağı ve gövdesi, örnek seçilen bir bağlamadan ölçümler referans alınarak MATLAB'de dış kenar noktaları (sınırlar) olarak kaydedilip ANSYS'e aktarılarak modellenmiştir. ANSYS'te modal analiz seçeneği kullanılarak, gerekli parametreler ve sınır koşulları sağlanarak, kullanılan tahta tiplerinin yoğunluk, elastik modülleri ve Poisson oranları ortotropik malzeme tanımlaması ile girilerek, bağlama kapağı, gövdesi ve gitar kapağı için ilk altı doğal frekans hesaplanmıştır. Bu çalışma bağlamanın ses renginin anlaşılması, incelenmesi ve gitar gibi diğer enstrümanlardan farkını sağlayan sebeplerin açıklaması olarak, gövde, gövde kapağı, şekli ve kullanılan malzeme ile bağdaştırılmaktadır. Bağlamanın gitar ile farkına dair, iki enstrümanın doğal frekansları kıyaslanarak bir analiz getirilmiştir. Gitar için yapılan telli ve telsiz deneyler ve tellerin uyguladığı kuvvet ile kapak üzerinde oluşan gerilim, gerinim ve deformasyon SOLIDWORKS kullanılarak analiz edilerek, doğal frekans üzerindeki etkisine değinilmiştir. Çalışma içerisinde alınan sonuçlar doğrultusunda, bağlama ve gitar kapakları için kıyaslandığında, doğal frekanslar üzerinde şeklin ve malzemelerin mekanik özelliklerinin yanı sıra tellerin uyguladığı kuvvetin de etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The numerical and experimental results of the natural frequency of the soundboard of the guitar are compared and these results are compared with the previous studies of plate-like shapes and wooden instruments like guitar. The soundboard natural frequency results are analogised and a model of the body of the bağlama is created. The natural frequencies and mode shapes are obtained form this model using ANSYS. The models are derived from the boundary measurements of a guitar and a bağlama soundboard. Using the ANSYS modal analysis option and defining linear elastic orthotropic material (wood), providing the necessary conditions and parameters like density, elastic modulus, shear modulus and Poisson's ratios, the first six natural frequencies are obtained for bağlama soundboard, body and guitar soundboard. This study aims to investigate and analyse the sound color of bağlama, deduce the reasons of the difference between bağlama and other instruments like guitar. These differences are connected to the shape of the soundboard, body, the material used and shape in general within this study. The comparison of the natural frequencies are also linked with the sound difference. The difference within the experimental results of the guitar soundboard with and without the strings and stress-strain and deformation analyses results (SOLIDWORKS) with applying the string tensions are unveiling the effect of the string forces on the natural frequencies of the soundboard. The results of this study suggests that the string tensions have a significant effect on the natural frequency besides the shape and the mechanical properties of the material used.