Balkanlar'da dinî şahsiyetlerle ilgili menkıbeler (Makedonya- Kosova örneği)
The feats about the religious figures in the Balkans (Example of Macedonia- Kosovo)
- Tez No: 491229
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmanın konusu Balkanlar'da Dinî Şahsiyetlerle İlgili Menkıbeler (Makedonya- Kosova Örneği)'dir. Giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, önemi, yöntem ve kaynakları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde genel olarak menkıbelere değinilmiş; menkıbe ve menâkıbnâmelerin İslam dünyasında ortaya çıkışı hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca efsane ve menkıbe arasındaki farkın ne olduğu üzerinde durulmuş ve son olarak tasavvuf ve menkıbe hakkında bilgilere yer verilmiştir. ikinci bölümde Balkanlar'daki tarikatlardan; başlangıcından günümüze kadar, kuruluş ve gelişimi hakkında genel olarak yer verilmiştir. Üçüncü bölüm çalışmamızın ana konusunu teşlil ettiği için; Sarı Saltuk'un Balkanlar'daki menkıbevî hayatı ve etkisi hakkında geniş bilgi verilmiştir. Dinî şahsiyetlerle ilgili menkıbeler esas olarak ele alınmış, tahlil ve görüşlerimizle yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The title of this study is: The Feats about the religious figures in the Balkans (Example of Macedonia- Kosovo). This stufy consists of an introduction and three main parts. The introductory section provides information on the purpose, method, and resources of the research. In the first chapter general information about feast and their emergence in the Muslim world are held This part, moreover, examines the difference between legend and feat and also gives information about mysticism and feast. In the second chapter we studied the history and develepmond of sufi orders in Balkans and the present day situation of these orders. The thrid chapter is the main part of this research. Thus we studied Sarı Saltuk's legendary life and his influence in Balkans in detail. In addition the feats abaout religious personalities in Balkans are held and innotated and interprated through our own point of view.