Dini gruplarda adanma: Meşveret cemaatinde 'Vakıflık'
Devotion in religious groups: Devotion in Meşveret group
  1. Tez No: 491231
  2. Yazar: AHMET SELİM DEMİRYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Yaşadığı dönemde büyük sosyal değişmeleri müşahede eden Said Nursi Cumhuriyetin kurulmasını müteakip siyasetten ve sosyal hayattan yüz çevirerek hayatını“iman hakikatleri”ne adadığını ifade etmiş ve Risale-i Nur adını verdiği eseri üzerinden Nur hareketini başlatmıştır. Nursi'nin vefatından sonra hareketin en önemli kollarından Meşveret grubu ise başta Nursi'den ve onun bazı öğrencilerinden öykünerek adanmayı kurumsal bir karaktere büründürmüştür. Başka bir ifadeyle hayatını Risale-i Nur hizmetine adama (vakf-ı hayat), Nursi'nin vefatından sonra Meşveret grubunda geleneksel hale gelmiş,“vakıf”, ismini alan bir kısım dini grup üyeleri, evliliği geçici ya da sürekli olarak askıya alarak hayatlarını“iman hizmeti”ne adamışlardır.“Vakıflık müesesesi”adındaki bu kurumsal yapı, bu gün Nur cemaatinin Meşveret grubunda hala işlerliliğini sürdürmeye devam etmektedir. Çalışmanın konusu Meşveret grubunda günümüzde de devam eden bu adanma olgusunu incelemek ve bu olgunun genel niteliklerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Said Nursi who observed big social changes in his etire lifetime, broke off relations with the politics and the social life following being established the Republic and devoted his life to“faith truths”and then he started the Nur Movement through his work Risale-i Nur. Meşveret group which is one of the most important representative of the movement has made the devoting an institution character by being influenced from Nursi and some of his supporters after the death of Nursi. İn other words devoting life to Risale-i Nur service (vakf-ı hayat) has become a tradition and some of the religious members called“vakıf”devoted their lifes by suspending marriage temporarily or permanently. This organizational structure called“the institution of devotion”continues its operability in the Meşveret group. The subject of this study is to analyze this devoting fact continues in Meşveret group in our day and reveal the essential characteristics of this fact.