Uluslararası siyasi krizler ve ekonomik etkileri: Türkiye-Rusya uçak krizi örneği
International political crisis and it's economic impacts: The case of Turkey-Russia aircraft crisis
- Tez No: 491324
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSREV TABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, biri kuramsal biri ampirik olmak üzere iki soruya cevap aranmıştır: devletler arasındaki bağımlılıklar siyasi krizlerin ekonomik etkilerini nasıl şekillendirmektedir? ve bu minvalde Türkiye ve Rusya arasındaki bağımlılık ilişkileri uçak krizinin ekonomik etkilerini nasıl şekillendirmiştir? Bu soruları cevaplamak amacıyla çalışmamızda öncelikli olarak (literatür bölümünde) siyasi krizlerin ekonomik krizlere dönüşmesi ve bu etkilerin oluşumunda bağımlılık türlerinin oynadıkları şekillendirici roller incelenmiştir. Takip eden bölümde, (tarihsel arka plan bölümünde) Türkiye ve Rusya arasındaki tarihsel ekonomik ilişkileri, uçak krizinin ekonomik krize dönüşmesine ilişkin alt yapı ve iki ülke arasındaki bağımlılık ilişkileri betimlenmiştir. Çalışmamızın analiz bölümünde ise tarihsel arka plan bölümünde ortaya konulan sektörlerdeki literatür bölümünde ortaya konulan bağımlılık, siyasi kriz ve ekonomik etki ilişkiselliği çerçevesinde Türkiye ve Rusya arasındaki uçak krizinin etkileri incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve döküman analizi yapılarak resmi sitelerden konuyla ilgili çeşitli kaynaklar ve istatistikler toplanmıştır. Yapılan incelemede, siyasetin ekonomi ile ciddi anlamda etkileşim içerisinde olduğu, dolayısıyla da bağımlılığa rağmen uluslararası siyasi krizlerin devletler arası ekonomik ilişkileri genellikle olumsuz yönde etkiliyor olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis we tried to answer two questions: how do dependencies shape the economic affects of political crises? and relatedly how the dependencies between Turkey and Russia shaped the economic impacts of the Russian jet crisis? To study this, we initially wrote a literature review trying to unfold the transformation of political crises into economic crises and the role dependencies play in the occurance of the relevant impact. Following this, in the historical background section, we reviewed the history of economic relations between Turkey and Russia and the development of dependencies between the two countries. In the analysis chapter, finally, we examined the affects of the jet crisis on four economic sectors, namely, foreign trade, foreign direct investment, tourism and energy. Within the study we adopted qualitative research methodology and utilized various sources and statistics related to the economic relations between Turkey and Russia. In our examination, it is seen that politics and economy affect each other in a serious way and therefore international political crises may generally have a negative impact on inter-state economic relations despite the interdependence.